4. června 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA si připomínají nedožitých 100 let J. F. Kennedyho. Vydraží i hodinky Jackie

Americký prezident John F. Kennedy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident John F. Kennedy. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Američané si letos připomínají sto let od narození ikonického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Hned několik akcí pro milovníky historie připravilo jeho rodné město Boston.

V úřadu strávil jen necelé tři roky, které nebyly zrovna považovány za úspěšné, a jeho život poznamenaly sexuální aféry. Přesto je považován za jednoho z nejoblíbenějších prezidentů Spojených států, známého díky svým výrokům i v zahraničí.

Ke slávě Johna Fitzgeralda Kennedyho, přezdívaného podle amerického zvyku prostě JFK, přispělo hned několik faktorů – ve 43 letech byl (po Theodoru Rooseveltovi) druhým nejmladším nájemníkem Oválné pracovny, funkci vykonával v bouřlivé době studené války, ale jeho spoluobčany především zasáhla Kennedyho tragická a dodnes zcela neobjasněná smrt (kterou rozebírá i film JFK z roku 1991), stejně jako smutné osudy všech členů jeho „prokleté“ rodiny.

John Fitzgerald Kennedy.

Kennedyho odkaz proto není zapomenut ani století po jeho narození, a různé instituce v USA proto k tomuto kulatému výročí připravily množství připomínkových akcí i speciálních nabídek, jež mohou zájemci o historii využít.

Třeba americká pošta v pondělí představila novou pamětní známku s Kennedyho slavným portrétem, na němž vzhlíží vzhůru, a to na předměstí Bostonu v Brookline ve státě Massachusetts, kde se někdejší prezident narodil.

Právě Boston je místo, kam se soustředí hned několik upomínek. Tamní Kennedyho knihovna, jejíž umístění osobně vybírala vdova po prezidentovi Jacqueline Kennedyová, pořádá novou výstavu. V Kennedyho rodném domě se také bude mimo jiné promítat nový film právě o jeho mládí. Za 60 dolarů (asi 1400 korun) s průvodcem (ale i sami a zdarma) si pak můžou lidé prohlédnout devět významných bostonských pamětihodností, které se k postavě Johna Fitzgeralda Kennedyho vážou.

Kdo koupí hodinky Jackie?

Při výročí se ale nevzpomíná jen na bývalého šéfa Bílého domu. Neméně významnou osobností byla ve své době i jeho manželka, jež se stala především módním vzorem všem dalším americkým prvním dámám, ale i ženám obecně. Loni se o jejích strastiplných dnech po smrti manžela promítal film Jackie.

Ceremonii v dešti a chladném počasí vedl starosta Mike Rawlings, podle něhož byl Kennedy
Letos poprvé město uspořádalo oficiální vzpomínku. Na ceremonii vydala radnice jen 5000 vstupenek, ale celý průběh se vysílal na obří obrazovky rozmístěné v centru města.

V souvislosti s výročím se pak letos 21. června budou ve slavné aukční síni Christie’s v New Yorku dražit její luxusní hodinky značky Cartier, jež nosila desítky let a které se také objevily na mnoha fotografiích. Odhad ceny, kterou potenciální kupec za hodinky zaplatí, se pohybuje mezi 60 a 120 tisíci dolarů (1,4 až 2,8 milionu korun).

Simona Bartošová

Najdete na Lidovky.cz