Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sto milionů pro čestného politika. Afrika našla nejlepšího vůdce

Svět

  17:00
NAIROBI/PRAHA - Nejlepší africký státník. Z finančního hlediska vůbec nejvyšší ocenění udělované jednotlivci, takzvaná Ibrahimova cena, našla po několikaleté přestávce opět svého vítěze – namibijského prezidenta Hifikepunyeho Pohambu.

Štědrá Ibrahimova cena nabízí čestným africkým politikům velkorysou rentu. foto: Reuters // Koláž Šimon / LN

V přepočtu asi sto milionů korun vyplacených v následujících deseti letech a poté každoroční čtyřmilionová renta, vyplácená až do smrti.

Ibrahimova cena je štědrá. Možná proto, že ji skrze svoji nadaci uděluje jeden z nejbohatších mužů planety britsko-súdánský telekomunikační magnát a filantrop Mohamed Ibrahim. A možná proto, že korupci v africkém měřítku lze jen těžko konkurovat.

Nelehký úkol

Ibrahimova cena má totiž motivovat k čestnému vládnutí. Udávat příklad. Nebo přesněji, jak se píše na jejích oficiálních stránkách, „oceňovat a oslavovat africké lídry, kteří své země pozvedli z chudoby a vydláždili cestu udržitelné a spravedlivé prosperitě“.

Státy musejí navíc z jejich vlády prokazatelně těžit i poté, co z politiky odejdou. Cenu totiž dostávají ti, kteří už v úřadu skončili (současný vítěz je jakousi výjimkou, neboť Pohamba v úřadu končí až za dva týdny).

Ibrahimova cena je tedy velkorysá, na laureáty ovšem klade vysoké nároky. Není proto divu, že je jich nedostatek. Naposledy ocenění získal bývalý prezident Kapverdských ostrovů Pedro Pires před čtyřmi lety.

Za osmiletou existenci ocenění získali dohromady jen tři lidé, pokud nepočítáme čestný titul Nelsona Mandely.

Skvělý příklad a zasloužený potlesk

Letos se však vynikající africký státník našel – prezident dvoumilionové Namibie Hifikepunye Pohamba, který cenu získal zkraje týdne.

„Pohamba je skvělým příkladem demokraticky zvoleného vůdce, jenž zemi posunul kupředu. Zlepšil vzdělání, které je dnes zdarma, a zároveň dbal na sociální soudržnost,“ komentoval vítěze filantrop Ibrahim pro stanici al-Džazíra.

Prezidenta jihoafrické země na slavnostním ceremoniálu v keňské metropoli Nairobi velebili hlavně pro ekonomický pokrok Namibie. Pohamba totiž zemi bez takřka jakýchkoliv zdrojů dokázal vymazat ze seznamu chudých rozvojových zemí.

Potlesk ale sklidil také za postavení žen: za vládní stranu sedí v parlamentu více než třetina žen (to je procentuálně víc než v jakékoliv české politické straně). Během dvou vládnoucích období končící hlavy státu výrazně stoupla i průměrná délka života. Z pětapadesáti na čtyřiašedesát let. Pohamba ale bodoval i v kategoriích, jako jsou lidská práva, vláda zákona či svoboda tisku.

Zlepšit obraz Afriky

Mohamed Ibrahim cenu prý založil mimo jiné i kvůli tomu, aby ukázal na pozitivní změny v Africe. „Pozornost médií většinou přitahovaly špatné příklady zkorumpovaného vládnutí. Chtěl jsem upozornit i na ty dobré,“ tvrdí magnát Ibrahim s tím, že přes devadesát procent Afričanů dnes žije pod lepším vedením než před deseti lety.

To, že dobrých příkladů je i tak v Africe pomálu, a cenu si proto odneslo jen pár lidí, jako argument odmítá. Jeho nadace má prý extrémně vysoké nároky, ze kterých nelze slevit.

„Kdyby taková cena byla udílena v Evropě, kolik lidí by ji za posledních osm let získalo?“ položil Ibrahim v Nairobi řečnickou otázku.

Devětašedesátiletý rodák ze Súdánu vystudoval ve Velké Británii, kde částečně žije dodnes. Založil úspěšnou mezinárodní telekomunikační společnost Celtel, kterou v roce 2005 prodal za astronomickou částku tři a půl miliardy amerických dolarů. O dva roky později založil Ibrahimovu nadaci. Ve Velké Británii se mu přezdívá „nejmocnější černoch ve Spojeném království“.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...