Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Bruselu jednala Rada NATO-Rusko. Rozpory ohledně Ukrajiny a Afghánistánu jsou hluboké

Svět

  16:46
BRUSEL - Více než tři hodiny spolu v pondělí v Bruselu jednali velvyslanci zemí Severoatlantické aliance se svým ruským protějškem Alexandrem Gruškem. Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga toto letos teprve třetí jednání Rady NATO-Rusko opět potvrdilo, že rozpory mezi NATO a Moskvou ohledně ukrajinské krize zůstávají hluboké.

Vlajka NATO. foto: Shutterstock

Severoatlantická aliance kvůli ruskému postupu na Ukrajině a anexi Krymu přerušila s Ruskem veškerou praktickou spolupráci. Otevřeny ale zůstávají diplomatické kanály, jako například právě nepříliš častá jednání Rady NATO-Rusko. Příprava pondělní schůzky trvala delší dobu, strany se totiž nemohly shodnout ani na tématech, o nichž se mělo hovořit.

„Atmosféra byla mnohem méně vyostřená a konfrontační než při předchozích jednáních,“ uvedl dobře informovaný zdroj ČTK. Podle Stoltenberga schůzka neznamená návrat k normálním vztahům. „Ale bez toho, že bychom spolu mluvili, nemůžeme překonat naše rozpory a zlepšit vzájemné porozumění,“ míní generální tajemník NATO.

V době, kdy se okolo Debalceve na východě Ukrajiny opět rozhořely boje, umírají lidé a ukrajinská armáda a povstalci se navzájem obviňují z porušování příměří, vyzvali podle diplomatů velvyslanci NATO svého ruského kolegu, aby Moskva více využívala svůj vliv, které na proruské separatisty v Donbasu má. Aliance také žádá, aby separatisté nijak neomezovali práci monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž pracovníci se opakovaně stávají terčem útoků.

Evropská unie shodou okolností v pondělí o dalšího půl roku prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku, které loni spojila právě s plným prosazením mírových dohod z Minsku.

Velvyslanci NATO také svého ruského kolegu seznámili s letním rozhodnutím aliance pokračovat v Afghánistánu i dál v nebojové operaci na podporu tamních sil a nadále je finančně podporovat. „Stabilní Afghánistán je v zájmu všech. Proto musí všichni vnější hráči sehrát konstruktivní roli v podpoře tamní vlády národní jednoty,“ míní Stoltenberg.

Hovořilo se také o transparentnosti a předcházení možným nedorozuměním. NATO si dlouhodobě stěžuje na chování ruských vojenských pilotů, kteří se nad Baltským či Černým mořem několikrát nebezpečně blízko přiblížili k aliančním letadlům či plavidlům a létali s vypnutými odpovídači. „Je důležité, abychom všichni dodržovali domluvená pravidla, chovali se bezpečně a odpovědně,“ míní Stoltenberg.

Rusové i NATO se také navzájem informovali o některých vojenských cvičeních.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat