8. července 2016 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stoltenberg: NATO si nepřeje novou studenou válku, ta je historií

Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu... | foto: Reuters

Nadcházející vrcholná schůzka NATO ve Varšavě opět potvrdí, že Evropa a Severní Amerika společně chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Před odpoledním zahájením aliančního summitu do v pátek řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň poznamenal, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku, ta je historií.

Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska. Tyto kroky by měly odradit Rusko od případného útoku na východní členy aliance a před podobným scénářem, který Moskva v minulých letech zvolila na Krymu a východní Ukrajině. Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu s dialogem.

Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu...
Nadcházející vrcholná schůzka NATO ve Varšavě opět potvrdí, že Evropa a Severní...

Dalšími tématy summitu, na který se sjely stovky delegátů, je zároveň boj s migrací a nebezpečím terorismu z jižního a jihovýchodního sousedství aliance. Delegáti budou debatovat i o dalším působení v Afghánistánu.

ČTK