21. listopadu 2014 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko je teroristický stát, tvrdí prezidentka Litvy. NATO slibuje podporu

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité vítá generálního tajemníka NATO Jense... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité vítá generálního tajemníka NATO Jense... | foto: APČTK

VILNIUS Severoatlantická aliance čelí novým výzvám, zejména ruské agresi na Ukrajině. Bude-li zapotřebí, poskytne pobaltským státům včasnou pomoc. Na tiskové konferenci ve Vilniusu to prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který páteční návštěvou Litvy uzavírá cestu po třech pobaltských státech.

Stoltenberg ocenil podíl Litvy na aliančních operacích, zejména v Kosovu a Afghánistánu. Podle pobaltské agentury BNS zároveň upozornil Vilnius na nutnost dostatečného financování obranyschopnosti země. Šéf NATO má v Litvě jednat hlavně o ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí vystaveného opakovaným přeletům ruských bojových letounů.

ČTĚTE DÁLE:

Stoltenberg přijel do Litvy v době prudkého zhoršení rusko-litevských vztahů, které vyvolaly výroky prezidentky Dalii Grybauskaitéové o Rusku jako „teroristickém státě“. Prezidentka ve čtvrtečním rozhlasovém rozhovoru obvinila Moskvu z agrese proti Ukrajině a vyzvala k poskytnutí politické i vojenské pomoci Kyjevu.

Přerušení diplomatických styků

Proti jejím výrokům se ostře ohradilo ruské ministerstvo zahraničí, které slova Grybauskaitéové označilo za extremistická. Skupina poslanců ruské Státní dumy v čele s komunisty v reakci vyzvala Kreml, aby s Litvou přerušil diplomatické styky.

Prezidentka na páteční tiskové konferenci se Stoltenbergem odmítla vzít svá slova zpět. „Na východě Ukrajiny operují ruští vojáci. Stát, který vysílá k sousedovi těžkou bojovou techniku bez označení, vykazuje příznaky terorismu. Výzvy k přerušení diplomatických styků nebudu komentovat,“ řekla prezidentka novinářům.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz