Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Generální tajemník NATO varuje: Největší hrozbou je Rusko

Svět

  18:43aktualizováno  19:30
WASHINGTON - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Stoltenberg vystoupil jako vůbec první šéf aliance na společném zasedání obou komor Kongresu USA u příležitosti 70. výročí vzniku NATO a vysloužil si ovace ve stoje.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po proslovu před americkým Kongresem. V pozadí americký viceprezident Mike Pence a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. foto: ČTK

„NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety,“ prohlásil Stoltenberg. „NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení,“ dodal.

NATO si přeje zachování smlouvy o raketách. Vraťte se k dohodě, vyzval Rusko Stoltenberg

Jak poznamenala agentura Reuters, šéf NATO svou řeč rovněž využil k obraně „nejúspěšnější aliance v historii“, která je často terčem kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„NATO je dobré pro Evropu, je ale dobré i pro Spojené státy,“ nechal se slyšet Stoltenberg. Aliance podle něj nechce nové závody ve zbrojení. „Nechceme novou studenou válku. Ale nesmíme být naivní,“ dodal. „Naše aliance neexistuje 70 let jen kvůli pocitu nostalgie či sentimentu. NATO tu stále je, protože je to v národním zájmu každé z našich zemí,“ doplnil Stoltenberg. Debaty o odlišných postojích některých členských zemí nejsou podle něj „známkou slabosti, ale naopak známkou síly“.

Generální tajemník NATO se v úterý setkal právě i s Donaldem Trumpem, který naléhá na členy aliance, aby na společnou obranu poskytovali více peněz. V této souvislosti Stoltenberg ve středu uvedl, že členské státy již navýšily obranné výdaje „o miliardy“.

„NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety,“ prohlásil Stoltenberg.

Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nečiní. V úterý řekl, že by členové aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu aliance hovořil o čtyřech procentech, připomněla agentura Reuters.

Stoltenbergův projev si přímo na místě vyslechl i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se zúčastnil společného zasedání obou komor Kongresu na pozvání šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Petříček rovněž ve Washingtonu k 70. výročí založení NATO promluvil na ministerském fóru Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA). „NATO je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Aliance musí těsněji spolupracovat s EU kvůli hybridní povaze nových vojenských i nevojenských hrozeb,“ citovalo ministerstvo na twitteru z Petříčkova projevu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat