5. dubna 2018 9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stoltenberg: Velký kybernetický útok by mohl spustit pátý článek

Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách na konferenci v Ottawě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách na konferenci v Ottawě. | foto: Reuters

Ottawa Případný závažný kybernetický útok by mohl vést k historicky druhému spuštění pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně. Potvrdil to ve středu v kanadské metropoli Ottawě generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„NATO bere kybernetické hrozby velmi vážně, protože jsme byli svědky rostoucího počtu kybernetických útoků,“ prohlásil šéf aliance. „Kybernetické útoky mohou být právě tak zničující jako vojenské útoky,“ dodal Stoltenberg.

Severoatlantická aliance se už v roce 2014 dohodla na tom, že kolektivní obranný mechanismus podle článku pět je možné spustit i kvůli kybernetickému útoku. Dosud byl klíčový článek použit pouze jednou - po teroristickém útoku z 11. září 2001 na Spojené státy. Článek říká, že útok na jednoho nebo více členů je považován za útok na všechny.

Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách na konferenci v Ottawě.
Stoltenbergova řeč o kybernetických hrozbách během konference v Ottawě.

NATO v současnosti posiluje ochranná opatření proti kybernetickým útokům a všechny členské státy by měly být schopny se proti nim bránit. „Máme tým s 200 kybernetickými experty, kteří jsou připraveni pomoci v různých zemích NATO při obraně kyberprostoru,“ zdůraznil Stoltenberg.

ČTK