Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stop klonování zvířat, zní z Bruselu. Má vzniknout i databáze

Kráva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise oznámila, že navrhne v Evropské unii dočasně zakázat klonování zvířat pro produkci potravin. V úmyslu má i přerušit uvádění potravin z klonů na unijní trh.

Po pěti letech by se podle představ komise měla opatření zhodnotit a případně prodloužit, či zrušit. Metody klonování pro komerční účely nejsou zatím kvůli jejich finanční náročnosti v Evropě příliš rozšířené.

ČTĚTE TAKÉ:Brusel chce také prosadit, aby bylo možné sledovat dovoz embryí či spermatu z klonovaných zvířat. Takový import bude možný, ale měla by vzniknout databáze s registrovanými zvířaty, která z genetického materiálu vznikla.

Klonování je příliš drahé
Zvířecí klonování, které využívá přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete, je v současnosti poměrně drahé. Cena se pohybuje podle odhadů v řádech mnoha tisíců eur za kus, což je jeden z důvodů, proč se v EU zatím tyto metody pro komerční účely prakticky nepoužívají. I přesto na komisi tlačili zejména europoslanci, aby s nějakým opatřením přišla. Návrhy komise se netýkají klonování pro vědecké účely či kvůli zachování ohrožených druhů.

"Domnívám se, že toto dočasné pozastavení umožní reálně a prakticky řešit současné otázky dobrých životních podmínek zvířat," řekl k tomu  eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli.

Klonování zakazuje jen Dánsko, v USA kvete
Komise podotkla, že neexistují vědecké důkazy, které by potvrzovaly obavy o bezpečnost potravin z klonů nebo jejich potomků. Současně ale uznává, že je třeba se věnovat otázkám, které se zabývají životními podmínkami zvířat či etickou stránkou klonování.
Přímý zákaz klonování pro komerční účely má nyní v rámci EU pouze Dánsko.

Nelze proto vyloučit, že by se tato technologie časem mohla i v EU rozšířit, zvlášť pod vlivem ciziny, kde je situace v tomto směru o poznání jiná. Rozšířenější je třeba ve Spojených státech, kde už byly podle odhadů naklonovány tisíce kusů skotu a stovky kusů prasat. Klonováním se zabývají třeba i firmy v Brazílii či jiných státech Jižní Ameriky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...