Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemřelo tam 21 lidí. Muzeum, kde vraždil Islámský stát, opět láká turisty

Svět

  8:00
TUNIS - Je tomu již více jak dva měsíce, co skupina ozbrojenců vtrhla do muzea Bardo mapující historii Tuniska a svým útokem připravila o život 21 lidí - z velké části zahraničních turistů. Vedle tisíce let starých relikvií a nálezů je i teď patrný nejnovější zářez do historie země, stopy po kulkách ze zbraní teroristů a zasahujících policistů.

Stopy po střelbě v Bardo. foto: Lidovky.cz

Většina stop po útoku v muzeu je ale již zahlazena. Těch několik děr po kulkách působí jako memento nedávné tragické události. Změna to však není jediná. „Téměř všechny stopy po útoku se nám už podařilo odstranit. Nejvíc ho připomíná památník u vchodu,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka tuniské turistické centrály Besma Dorghanová.

Už při příjezdu do vyhlášeného muzea si však návštěvník může všimnout zpřísněných bezpečnostních opatření. Každé auto se musí zastavit před zátarasy- poté je prohlédnuto policisty, kteří pečlivě prozkoumají i podvozek vozu. Byla zpřísněna i kontrola u vchodu. Stráží ho ozbrojená ochranka a je nutné projít detektorem kovu.

Okolí muzea chrání zátarasy.

V muzeu jsou stopy po střelbě jsou vidět pouze v místnosti bývalého harému. Díry po kulkách některé návštěvníky zaujaly dokonce vice, než starověké relikvie. Někteří se s pavučinou po nábojnici ve vitríně i vyfotili. „S turisty se o útoku snažíme mluvit a ubezpečujeme je, že jim nic nehrozí,“ popisuje Dorghanová. Stopy po střelbě dokonce ukazují i hlídky v muzeu. „Tady a tady,“ dává hbitě prst k poškozené zdi člen ochranky.

Češi poslední dobou ale instituci moc nenavštěvovali. „Poslední tři roky se nějaká křídla muzea rekonstruovala a tak jsme tam už před útokem s turisty moc nejezdili,“ řekla serveru Lidovky.cz Věra Novotná, tuniská delegátka z cestovní kanceláře Fischer.

Stopy po střelbě v Bardo.

Pomník obětem útoku na tuniské muzeum Bardo.

Bezpečnostní opatření jsou po útoku tvrdší po celém Tunisku. V ulicích hlídkuje více policistů a vojáků. Některé příjezdové cesty chrání stráže v nově vybudovaných stanovištích. I přes zužení některých silnic je však průjezd plynulý a ochranné prostředky neobtěžují. 

Ministerstvo zahraničních věcí ale i nadále varuje na možné riziko. „Upozorňujeme, že v současnosti existuje zvýšené riziko teroristického útoku. Nadále je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním,“ píše se na oficiální stránce resortu.

Turisté se nebojí

Turisté z Česka se v zemi ohroženi necítí. „Překvapilo mě, že se mi nikdo neptá na bezpečností situaci v Tunisku ani na politickou situaci,“ tvrdí Novotná. Zrušené lety se prý dají počítat na jednotky.

Policisté na ulici se neváhají pustit s návštěvníky do řeči, a i když jsou ozbrojeni automatickými zbraněmi, atmosféru odlehčují nenuceným úsměvem. Vůbec - je vidět, že Tunisko, do značné míry závislé na turismu, se snaží vyslat jasný vzkaz: „Přijeďte, nic vám tu nehrozí.“

Není divu. Během jasmínové revoluce na pomezí roku 2010 až 2011 došlo k razantnímu poklesu v oblasti turismu. Poté nastoupila ekonomická krize, jejíž dopady se též nepříznivě projevily na tržbách. Útok na muzeum Bardo přišel v době, kdy podle server knoema.com po letech došlo k oživení a zvýšenému přílivu návštěvníků ze zahraničí. Tunisko se snaží všemi silami oživit důvěru, jestli se to povedlo, ukáže ale až konec turistické sezóny.

Autor: