Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoupající voda ohrožuje Slovensko, evakuovány byly stovky lidí

Svět

  10:13aktualizováno  14:38
BRATISLAVA - Po silných deštích se zhoršila povodňová situace na takřka celém východě Slovenska. Devět řek v regionu ráno dosáhlo třetího, tedy nejvyššího stupně stupně povodňové aktivity a několik stovek lidí muselo být krátce evakuováno. Problémy s rostoucí vodou hlásí rovněž severovýchod Maďarska a jižní Polsko.

Záplavy v Maďarsku (1.6.2010) foto: Reuters

Domovy muselo v noci na několik hodin opustit asi 700 obyvatel romských osad nedaleko Prešova. Na jižním Slovensku v obci Hul u Nových Zámků se vylil z břehů tamní potok. Evakuace asi 150 lidí začala dnes ráno. Postižené oblasti dnes navštíví premiér Robert Fico, který kvůli tomu přerušil jednání vlády.
 

Situace na Slovensku

O šesté ráno ráno platil podle Slovenského hydrometeorologického ústavu   třetí stupeň povodňové aktivity na částech řek Olšava, Hornád, Torysa, Roňava, Hnilec, Svinka, Ondava, Bodva a Ida.

Druhý stav byl vyhlášen na dalších devíti místech. Přibývá také řek a potoků s prvním, nejnižším stupněm povodňové aktivity.

V noci na dnešek u obce Vyšná Šebastová na Prešovsku našli záchranáři při vytahování havarovaného auta z místního potoka mrtvolu muže. Není jasné, zda úmrtí souvisí s povodněmi. Příčinu smrti určí pitva, uvedla policejní mluvčí Magdaléna Fečová.

Kvůli podmáčeným nebo zaplaveným tratím byla na mnoha místech na východním i středním Slovensku omezena železniční doprava. Premiér Fico oznámil, že Slovensko na pomoc obcím postiženým záplavami požádá o peníze z fondu solidarity Evropské unie. Podle něj může žádat zhruba o několik stovek milionů eur.

Maďarská agentura MTI informovala, že voda vylévající se z břehů již takřka nebo zcela znemožnila přístup do sedmi vesnic na severovýchodě Maďarska. Uzavřen byl rovněž přechod Sátoraljaújhely na hranici se Slovenskem. V úterý večer bylo evakuováno takřka 2000 lidí ve městech Pásztó a Hasznos.

Znovu se zvedají také hladiny některých říček a řek na jihu Polska. Povodeň v noci odřízla od světa dvě vesnice v Tatrách. Stav pohotovosti překročil například Černý Dunajec v Nowém Targu.

Povodňovou pohotovost dnes vyhlásil na několika místech také vojvoda Slezska. Týká se to například oblasti polského Těšína (Cieszyna) nebo Gliwic. Oblasti zasáhly záplavy již před dvěma týdny, nyní zde znovu intenzivně prší. Dnes nad ránem hasiči museli evakuovat asi 150 obyvatel vsi Klodno ležící několik desítek kilometrů na jihovýchod od Krakova.

Po vydatných deštích stoupla voda také v přítocích jižní Moravy v České republice, na některých místech v Moravskoslezském kraji platí od dnešního rána stav ohrožení.

Čtěte více o situaci v ČR

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat