21. září 2019 8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stoupenci Pekingu čiští v Hongkongu stěny inspirované pražskou Lennonovou zdí

Stoupenci Pekingu strhávají plakáty z takzvaných Lennonových zdí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci Pekingu strhávají plakáty z takzvaných Lennonových zdí. | foto: Reuters

Hongkong Skupinky příznivců pevninské Číny v sobotu v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které v posledních měsících lidé lepí pestrobarevné lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu prodemokratickým demonstrantům a nesouhlas s místní vládou.

Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku. Podle agentury Reuters existují obavy z vypuknutí střetů mezi přívrženci Pekingu a hongkongskými prodemokratickými aktivisty.

K „vyčištění“ 77 Lennonových zdí, které spontánně vznikly v podchodech, ve stanicích metra či v nákupních centrech v Hongkongu, vyzval propekingský poslanec Junius Ho, který je ostrým kritikem protivládních protestů. „Uděláme to na oslavu 70. výročí naší vlasti,“ napsal Ho na své facebookové stránce s odkazem na blížící se 70. výročí založení komunistické Číny, které Peking oslaví 1. října. Britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997.

V Hongkongu se nachází okolo 77 Lennonových zdí.
K „vyčištění“ Lennonových zdí vyzval propekingský poslanec Junius Ho, který je...

V sobotu dopoledne místního času se na jeho výzvu začaly u Lennonových zdí shromažďovat desítky stoupenců pevninské Číny a pustily se do odstraňování papírků se vzkazy.

V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Demonstrace kulminují vždy o víkendu. Na dnešní den aktivisté plánují mimo jiné protest vsedě na vlakovém nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long, který připomene zdejší útok desítek maskovaných mužů vyzbrojených holemi na protivládní demonstranty a kolemjdoucí z 21. července. Násilí si tehdy vyžádalo na 45 zraněných. Existuje podezření, že útočníci pocházeli z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...