Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stoupenci Pekingu čiští v Hongkongu stěny inspirované pražskou Lennonovou zdí

Stoupenci Pekingu strhávají plakáty z takzvaných Lennonových zdí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci Pekingu strhávají plakáty z takzvaných Lennonových zdí. | foto: Reuters

Hongkong Skupinky příznivců pevninské Číny v sobotu v Hongkongu začaly strhávat takzvané Lennonovy zdi, na které v posledních měsících lidé lepí pestrobarevné lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu prodemokratickým demonstrantům a nesouhlas s místní vládou.

Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku. Podle agentury Reuters existují obavy z vypuknutí střetů mezi přívrženci Pekingu a hongkongskými prodemokratickými aktivisty.

K „vyčištění“ 77 Lennonových zdí, které spontánně vznikly v podchodech, ve stanicích metra či v nákupních centrech v Hongkongu, vyzval propekingský poslanec Junius Ho, který je ostrým kritikem protivládních protestů. „Uděláme to na oslavu 70. výročí naší vlasti,“ napsal Ho na své facebookové stránce s odkazem na blížící se 70. výročí založení komunistické Číny, které Peking oslaví 1. října. Britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997.

V Hongkongu se nachází okolo 77 Lennonových zdí.
K „vyčištění“ Lennonových zdí vyzval propekingský poslanec Junius Ho, který je...

V sobotu dopoledne místního času se na jeho výzvu začaly u Lennonových zdí shromažďovat desítky stoupenců pevninské Číny a pustily se do odstraňování papírků se vzkazy.

V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Demonstrace kulminují vždy o víkendu. Na dnešní den aktivisté plánují mimo jiné protest vsedě na vlakovém nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long, který připomene zdejší útok desítek maskovaných mužů vyzbrojených holemi na protivládní demonstranty a kolemjdoucí z 21. července. Násilí si tehdy vyžádalo na 45 zraněných. Existuje podezření, že útočníci pocházeli z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...