Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoupenci Putina očerňují blogera fotomontáží

Svět

  18:00
MOSKVA - Alexej Navalnyj, jedna z důležitých postav opozičních kruhů, se domnívá, že ho Putinovi příznivci chtěli očernit pomocí manipulace s fotografií. Na té byl podle BBC bloger, který již zveřejnil i skutečnou verzi snímku, zachycen s uprchlým ruským miliardářem Borisem Berezovským.

Slavný ruský bloger Alexej Navalnyj foto: ČTK

Navalnyj – právník bojující proti korupci – byl například jedním z hlavních řečníků na moskevském protestu z 24. prosince, který přilákal na 120 000 lidí. Ti zde, tak jako i na dalších demonstracích, protestovali proti podvodům, k nimž mělo dojít během prosincových parlamentních voleb. V těch opět zvítězila Putinova strana.

„Vidím dost lidí na to, abychom obsadili Kreml, jenže my jsme mírumilovná síla a zatím to neuděláme,“ prohlašoval Navalnyj. Protivládní angažmá opozičníkovi zjevně neprominuli stoupenci současného premiéra, kteří v uralském Jekatěrinburgu distribuovali noviny s jeho upravenou fotografií. „Alexej Navalnyj se nikdy netajil tím, že mu oligarcha Boris Berezovskij dává peníze, aby bojoval proti Putinovi,“ stálo pod snímkem, na němž se oba muži usmívají na kameru. Skutečný snímek je s Prochorovem Že šlo o padělek, ukázal Navalnyj na svém blogu, když zde zveřejnil originál snímku. Na tom je zachycen s ruským miliardářem Michailem Prochorovem. Ten se v březnu stejně jako Putin chystá kandidovat na prezidenta.

 „Alexej Navalnyj se nikdy netajil tím, že mu oligarcha Boris Berezovskij dává peníze, aby bojoval proti Putinovi,“ stálo pod snímkem otištěným v uralském Jekatěrinburgu.

„Alexej Navalnyj se nikdy netajil tím, že mu oligarcha Boris Berezovskij dává peníze, aby bojoval proti Putinovi,“ stálo pod snímkem otištěným v uralském Jekatěrinburgu.

„Jak úchvatné povolání lidé mohou mít. Vyjmou nějakého oligarchu a dají jiného na jeho místo,“ poznamenal podle BBC Navalnyj. Blogeři se v poslední době v Rusku stávají novou významnou politickou silou. Na internetu je totiž patrná rostoucí nevole Rusů vůči režimu v čele s Putinem a prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Navalnyj je trnem v oku ruských úřadů již delší dobu. Před časem byl dokonce zatčen na jedné z opozičních demonstrací. Z vězení ho propustili po 15 dnech. „Uvěznili ho jako blogera a vyšel ven jako skutečný politik,“ zhodnotili novou pozici Navalného jeho kolegové. „Já se ničeho nebojím,“ řekl letos také Navalnyj, když komentoval tlak, jemuž musí čelit. Podle některých názorů je v současnosti možná nejpopulárnějším opozičním lídrem. Případem se hned inspirovali další blogeři, kteří teď na internetu zveřejňují například snímky ruského opozičníka s Josifem Stalinem, Adolfem Hitlerem nebo mimozemšťanem. O vydání Berezovského, proti němuž je v Rusku vedeno několik procesů, usilují ruské úřady neúspěšně již několik let. V roce 2003 dostal oligarcha, který obvinění popírá, politický azyl v Británii.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat