29. ledna 2017 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stovky lidí protestovaly proti Trumpovu migračnímu příkazu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Lidé protestovali na letišti JFK v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestovali na letišti JFK v New Yorku | foto: Joe PenneyReuters

NEW YORK Stovky lidí na newyorském letišti J.F.Kennedyho v sobotu protestovaly proti zadržení skupiny cestujících, kterou úřady odmítly vpustit na americké území kvůli exekutivnímu příkazu prezidenta Donalda Trumpa. Nový šéf Bílého domu ve stejný den prohlásil, že příkaz omezující migraci z některých muslimských zemí funguje dobře a není namířen proti muslimům. Britská premiérka Theresa Mayová naproti tomu prohlásila, že s Trumpovým krokem nesouhlasí.

Několik stovek lidí, kteří se sešli na největším americkém letišti, hlasitě kritizovalo Trumpův dočasný zákaz vstupu do USA pro obyvatele skupiny zemí považovaných Washingtonem za rizikové. „Nechceme nenávist, žádný strach, uprchlíci jsou u nás vítáni,“ skandoval dav s protitrumpovskými transparenty v rukou.

Dočasný zákaz vstupu do USA se podle amerického ministerstva zahraničí týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu. Přibližně desítka jejich občanů byla zadržena na newyorském terminálu a příbuzní se v sobotu marně domáhali jejich propuštění či setkání s nimi.

Trumpův příkaz odsoudili nejen demonstranti či řada politiků Demokratické strany, ale i vedení mnoha technologických firem zaměstnávajících řadu cizinců. Některé z nich jako například Apple si u Bílého domu stěžovaly na negativní dopad, které bude opatření mít na jejich zaměstnance.

Trump novinářům řekl, že příkaz není namířen proti muslimům a že podle jeho názoru opatření zatím funguje dobře. Migranty podle něho země začne opět přijímat ve chvíli, kdy zpřísní nedostatečně pečlivé prověrky žadatelů o azyl.

Nehrajte si s životy imigrantů. Další protestující ve Washingtonu.
Demonstrátoři na Washington Square Park protestují proti Donaldu Trumpovi

„Uplatníme velmi, velmi přísný zákaz a zajistíme extrémně přísné prověřování, které jsme měli v této zemi mít již před mnoha lety,“ řekl.

Kritické hlasy vůči novému pravidlu zní nejen z USA, ale i ze světa. Britská ministerská předsedkyně, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, uvedla, že nesouhlasí s „tímto přístupem“. Británie, jejíž vláda považuje omezení imigrace za hlavní cíl odchodu z EU, podle Mayové k podobnému kroku určitě nesáhne.

ČTK
  • 16Diskuse

Najdete na Lidovky.cz