Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stovky pendlerů protestovaly na hranici Polska s Německem a ČR. Nelíbí se jim povinná dvoutýdenní karanténa

Svět

  15:48aktualizováno  16:48
Těšín/Zhořelec - Stovky lidí, kteří žijí v Polsku, ale pracují v Německu, v pátek večer protestovaly v hraničním polském městě Zhořelec (Zgorzelec). Nelíbí se jim povinná karanténa pro ty, kdo překročí hranice. Polsko bylo jednou z prvních zemí, která kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice.

Lidé protestující proti zavření hranic. foto: Reuters

‚Uzavírání hranic je hořká zkušenost.‘ Saský premiér zkritizoval jednání Česka a Polska

Zavedlo i povinnou dvoutýdenní karanténu pro lidi, kteří vstoupí na území Polska. To je problém zejména pro takzvané pendlery, kteří dojíždějí za prací do jiného státu, poznamenala agentura Reuters.

Premiér Mateusz Morawiecki dnes ohlásil zmírnění opatření ohledně sportovišť, uvedl však, že vláda s otevřením hranic zatím nepočítá. Ty mají zůstat zavřené přinejmenším do 3. května, ale je možné, že se toto opatření prodlouží, uvedla tevize TVN 24. Upozornila, že proti tomuto stavu se dnes demonstrovalo také v polském Těšíně, stejně jako za hranicí, tedy v Českém Těšíně.

Policie dohlížela na protestující.
Lidé na hranici mezi Polskem, Českem a Německem protestují proti zavření hranic.

„Raději zvětšujeme rozsah svobod, týkajících se sportování či ekonomiky, což je mnohem důležitější pro zachování pracovních míst a pro hospodářský růst v Polsku, než sama svoboda cestování. Ta je samozřejmě mimořádně důležitým právem a součástí našeho života, ale dnes musíme přijímat těžká rozhodnutí. Je to něco za něco,“ řekl premiér.

Televize upozornila, že dnes v poledne proti uzavření hranic demonstrovalo asi 300 obyvatel polského Těšína, stejně jako několik desítek demonstrantů na 19. 04. 20 - Lidovky/Domov:Vláda projedná další možnosti cestování do zahraničí, změny na hranicích chce Petříček kvůli práci české straně. Vzhledem k pandemii se protest omezil na procházku po březích řeky Olše, v rouškách a v dvoumetrových rozestupech. „Chceme práci!“ a „Dovolte nám jezdit do práce a vracet se domů!“ stálo na transparentech.

V Česku pracuje několik desítek tisíc Poláků

V Česku je zaměstnaných několik desítek tisíc Poláků, kteří po každém překročení hranice musejí do dvoutýdenní karantény, což v praxi znamená, že nemohou pracovat, poznamenal list Gazeta Wyborcza. Proti této situaci už v pátek večer na hraničním přechodu Chalupki-Bohumín demonstrovalo několik desítek pendlerů.

Páteční protest se konal na mostě spojujícím polský Zhořelec a německý Zhořelec (Görlitz), které v období otevřených hranic fungují jako jedno město. „Jsem už šest týdnů zavřená doma, nemohu přes hranice, nemohu jet do práce. Nemohu zpátky ke svým studentům,“ stěžovala si učitelka Mirella Binkiewiczová, která žije v polském Zhořelci, ale pracuje v tom německém.

Vláda projedná další možnosti cestování do zahraničí, změny na hranicích chce Petříček kvůli práci

Asi 300 protestujících se shromáždilo na polské straně hranice a kolem stovky na straně německé, někteří z demonstrantů měli roušky. Obě skupiny od sebe odděloval provizorní kovový plot postavený uprostřed mostu. Někteří z protestujících zpívali polskou hymnu, jiní Ódu na radost, která je hymnou Evropské unie.

Podle Renaty Burdoszové z radnice v polském Zhořelci pracuje v oblasti německého Saska asi 20 000 Poláků, 10 500 z nich překračuje polsko-německou hranici každý den. Asi 3000 Poláků pracuje v německém Zhořelci.

Protestovalo se i v dalších polských městech na hranicích s Německem a Českou republikou.

„Mysleme na to, že pracovní místa nebudou čekat na návrat polských pracovníků navěky. Dostane se těmto lidem podpory a pomoci od státu?“ napsali zástupci obcí z jihozápadního Polska v otevřeném dopise polskému premiérovi. „Rozumíme problémům těchto občanů, vláda o tomto tématu bude diskutovat příští týden,“ uvedl dnes na adresu pendlerů mluvčí polské vlády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!