Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stovky Rusů vzdaly poctu Václavu Havlovi

Svět

  20:35aktualizováno  20:52
MOSKVA - Stovky Rusů přišly večer do Moskevského divadla mladého diváka v centru ruské metropole vzdát poctu Václavu Havlovi. Loni zesnulý disident, dramatik a prezident se nakonec dočkal i bouřlivého potlesku plného hlediště, a to když ze scény opět zazněla Havlova výzva ke sjednocení ruské opozice.

Osobnost Václava Havla bude Česko připomínat na knižních veletrzích foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Jsem překvapen, kolik lidí se snaží dostat sem dovnitř, a doufám, že se sem všichni vejdou. Takový zájem jsem nečekal a samozřejmě mě těší," řekl velvyslanec Petr Kolář poté, co se přes dav u vchodu prodral do vestibulu divadla.

"My opravdu nic neorganizovali, ta akce vznikla spontánně, zevnitř Ruska, ze strany našich přátel a občanské společnosti," ujistil.

Sám pak ze scény rozesmál publikum vzpomínkami na doby, kdy se setkával s českým prezidentem, jeho chotí a jejich psy jako diplomat a poradce, i když prý tato role byla nonsens: "Nikdy jsem mu žádnou radu nedal, vždy jsem je jen dostával."

ČTĚTE TAKÉ:

Samo divadlo vysvětlilo vzpomínkový večer tím, že v minulosti uspořádalo podobné akce na počest sovětského obránce lidských práv Andreje Sacharova a disidentského básníka Josifa Brodského a nyní tak činí i na počest další morální autority, jejíž odkaz mravné politiky zůstává živý i v Rusku.

Prý je jen škoda, že se nepovedlo naplnit původní záměr uspořádat vzpomínkový večer podle pravoslavné tradice ve 40. den od Havlova úmrtí.

Na plátně se pak střídaly fotografie a filmy o Havlově životě, od záběrů z dětství až po pražský summit NATO v roce 2002, prokládané hudbou, zpěvem a četbou úryvků z Havlových děl.

Havlova slova vyvolala vášně

Veteránka sovětského a posléze ruského disentu Ljudmila Alexejevová ujistila Čechy, aby se nenechali zmást chováním ruských hodnostářů, kteří přešli Havlovo úmrtí místo slov soustrasti mlčením: Rusové měli Havla rádi, a to tím spíše, že dokázal, že "mravní politika může být nejen sympatická, ale i úspěšná".

O ruské "poptávce po novém hrdinovi" Havlova typu hovořila ze scény i vydavatelka Irina Prochorovová, sestra miliardáře Michaila Prochorova, který po třetí příčce v nedávných prezidentských volbách nyní zakládá novou stranu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vzpomínkový večer se v závěru přeměnil až v politickou demonstraci, kdy sál aplaudoval Havlovým slovům, napsaným krátce před smrtí pro opoziční list Novaja gazeta, že "ruská společnost svádí boj s nejtvrdší známou formou postkomunismu, s touto zvláštní kombinací starých stereotypů s novým podnikatelsko-mafiánským prostředím".

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat