14. dubna 2018 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stovky Syřanů v Damašku oslavují úspěšné odvrácení útoku Západu

Syrští vojáci na demonstraci proti útokům Západu tančí a zpívají písně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští vojáci na demonstraci proti útokům Západu tančí a zpívají písně... | foto: ČTK

DAMAŠEK Stovky Syřanů se shromáždily na významných náměstích v Damašku, aby daly najevo svůj odpor po nočním vojenském úderu Spojených států, Británie a Francie proti syrskému režimu a aby oslavily úspěch svých ozbrojených sil v jeho odvrácení.

Státní média zároveň informovala, že syrské vládní síly v sobotu po několikatýdenních bojích získaly plnou kontrolu nad poslední baštou rebelů v oblasti východní Ghúty, městem Dúmá. Město bude do několika hodin vyčištěno od „přítomnosti teroristů“, uvedla státní televize. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že poslední konvoj s islamistickými povstalci opustil Dúmu v sobotu ráno.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že i po raketovém útoku Západu začnou  v sobotu podle plánu v Dúmě pracovat její lidé, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna. Právě tento chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá z minulé soboty, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada, se stal impulsem k sobotnímu vojenskému zásahu západních mocností. Americký prezident Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová a francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili, že nařídili společný útok na Sýrii s cílem omezit chemické kapacity režimu.

‚Bašáre, jsme tvoji muži. Trump je opice!‘

Terčem úderu byla tři výzkumná střediska a rakety dopadly také na pět vojenských základen a skladů v okolí metropole. Syrská armáda v prohlášení uvedla, že celkem bylo na syrské cíle vypáleno 110 raket, z nichž většinu syrská protivzdušná obrana sestřelila nebo odklonila.

Bezprostředně po útoku, který se odehrál před svítáním, se začaly na velkých náměstích v Damašku shromažďovat stovky obyvatel metropole. Agentura AP citovala jejich vyjádření, že chtějí oslavit svou armádu, která se úspěšně třístrannému západnímu útoku postavila. Lidé projížděli ulicemi v troubících autech, ukazovali prsty znamení vítězství a mávali syrskými, ruskými a íránskými vlajkami.

Syrská televize v přímém přenosu z centrálního náměstí Ummájovců ukázala, jak tam mnozí lidé tleskají nebo tančí. „My jsme tví muži, Bašáre,“ skandovali. Další pak křičeli: „Ó Trumpe, ty jsi opice. Ó Trumpe, ty jsi zvíře. V davu mezi civilisty byli vidět i muži v uniformách a také jeden herec, zákonodárci a další osobnosti.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz