4. srpna 2012 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Stovky turistů včetně Čechů uvízly kvůli ozbrojencům v Egyptě

Egypt (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KÁHIRA/PRAHA Stovky turistů, včetně českých, uvízly od pátečního večera do dnešního rána na pobřeží Rudého moře v Egyptě.

Přístupovou cestu k letišti Marsa Alam podle zahraničních serverů zablokovali ozbrojení beduíni. Letovisko Marsa Alam leží na jihovýchodě země, tedy ne na Sinajském poloostrově, kde bylo v posledních měsících hlášeno několik únosů cizinců. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že Češi se již v pořádku dostali domů.

ČTĚTE TAKÉ:

České turisty zdržela blokáda ozbrojenců cestě na letiště. "Máme informace, že (ozbrojenci) blokovali příjezdové cesty, takže turisté, kteří mířili v pátek večer na letiště, se tam nedostali," oznámil Kolář. Podle serveru novinky.cz se autobus s českými turisty vrátil do hotelu poté, co jeho řidič ozbrojené muže včas zpozoroval. Nikomu se nic nestalo.

O blokádě je k dispozici jen málo informací. Egyptské ministerstvo zahraničí podle agentury ANSA hovoří o demonstraci, podle jiných zdrojů šlo o beduíny. Místní úřady podle ANSA po 12 hodinách blokády vyjednaly volný průjezd a turisté se dostali do svých hotelů či na letiště. "Cesta je uvolněná, pokračujeme autobusem do letoviska," řekl dnes v rozhovoru pro ANSA Ital Dario Auriemma, který do Egypta přicestoval se svou rodinou v pátek večer.

Marsa Alama

Marsa Alama

Zdržení zasáhlo podle ANSA asi 300 Italů a dále podle serveru polskieradio.pl 150-200 Poláků. Čechů bylo mezi turisty, kterých se blokáda dotkla, minimum, řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí. "Podle našich informací ti, co měli odletět, již sice se zpožděním, ale v pořádku odletěli," uvedl Kolář. Bližší informace k situaci české ministerstvo nemá.

"Nemáme tam své zástupce, takže máme zprávy jen zprostředkovaně, a ani se na nás nikdo z turistů neobrátil se žádostí o pomoc," dodal.

Incidentů, kterými se snaží beduíni na úřadech vynutit propuštění svých příbuzných nebo zlepšit životní podmínky ve svých oblastech, bylo ve střední části Sinaje během posledních měsíců zaznamenáno několik. Jde i o únosy turistů; všichni přepadení byli dosud propuštěni bez újmy na zdraví.

Například v červenci beduíni unesli a po několika dnech propustili dva americké turisty. V březnu strávila dvě hodiny v zajetí egyptských beduínů i česká 35letá průvodkyně; po bleskovém zásahu policie se ale ocitla opět na svobodě.

Oblíbená turistická destinace

Egypt patří mezi oblíbené destinace českých turistů. Pozornost proto na začátku června vzbudilo varování českého ministerstvo zahraničí, které kvůli riziku teroristického útoku nebo únosu nedoporučilo cesty do severní části Sinajského poloostrova včetně letoviska Taba. Na jihu poloostrova bylo doporučeno setrvat jen v turistických střediscích a mimo ně nejezdit. Varování týkající se Sinaje vydaly tehdy i jiné státy, mimo jiné Británie, Německo, Kanada, Austrálie a Izrael.

Lidovky.cz, ČTK