2. září 2019 21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Případ vraždy mladé Palestinky vyvolal protesty. Podle rodiny ženu posedli démoni a ona skočila z balkonu

Přátelé a ochránci lidských práv mají podezření, že mladou ženu zranili mužští... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přátelé a ochránci lidských práv mají podezření, že mladou ženu zranili mužští... | foto: ČTK

RAMALLÁH Několik set žen v pondělí přišlo v Palestině protestovat k úřadu premiéra a požadovalo vyšetření smrti mladé ženy. Podle mnohých Palestinců se stala obětí vraždy, která měla očistit rodinnou čest. Informovala o tom agentura AP. Jednadvacetiletá Isráa Ghrajbová z Betléma byla hospitalizována s četnými zraněními minulý týden, na následky zranění později zemřela.

Přátelé a ochránci lidských práv mají podezření, že mladou ženu zranili mužští příbuzní, protože na sociálních sítích zveřejnila snímek, na němž je v doprovodu muže, jehož si chtěla vzít.

Rodina její zranění vysvětlila tím, že ženu „posedli démoni“ a že skočila z balkonu.

V konzervativní muslimské společnosti mužští příbuzní „očišťují“ rodinnou čest vraždami žen, které se neřídí přísnými pravidly soužití. Podobné vraždy jsou na palestinských územích neobvyklé, případ vyvolal vlnu pobouření na internetu i v arabských médiích. Účastnice pondělního protestu žádaly, aby vláda prosadila přísnější zákon na ochranu žen. K výzvě na potrestání viníků smrti Ghrajbové se připojili aktivisté na celém světě.

V konzervativní muslimské společnosti mužští příbuzní „očišťují“ rodinnou čest...
Několik set žen v pondělí přišlo v Palestině protestovat k úřadu premiéra.

„V tomto případě jde o podezření z trestné činnosti,“ uvedla jedna z protestujících. „Žádáme, aby bylo vše řádně vyšetřeno,“ dodala.

Ženu v domě v Betlémě podle arabských médií zbil bratr Íháb, který žije v Kanadě. Podle Íhába video zneuctilo celou rodinu, protože na něm jeho sestra byla s mužem, který ještě nebyl jejím manželem. Některé zprávy uvádějí, že příkaz k bití vydal ženin otec. Isráa se v zápasu s bratrem pokusila uniknout, spadla přitom z balkonu v druhém patře a těžce si poranila páteř.

V nemocnici byla napadena údajně znovu

Z nemocnice ale ještě komunikovala a na instagramu napsala, že ji čeká operace páteře a že nebude schopna dva měsíce pracovat. „Jsem silná a chci žít. Kdybych takovou vůli neměla, zemřela bych už včera,“ napsala.

V nemocnici prý ale byla napadena znovu a nedovolala se pomoci. Zemřela 22. srpna. Jeden z uživatelů twitteru napsal, že všichni, kdo ji slyšeli a nepomohli jí, jsou vrazi. Rodina odmítá podíl na útoku a tvrdí, že příčinou úmrtí byl infarkt. Palestinské úřady se k případu nevyjádřily. Protest se konal i v Betlémě a někteří Palestinci vyzvali kanadskou vládu, aby Íhába za vraždu zatkla.

Přátelé zemřelé dívky zveřejnili zvukový záznam, na kterém je podle nich slyšet, jak si bratranec Ghrajbové stěžuje jejím bratrům na video zveřejněné na instagramu. Na něm je dívka vidět po boku muže, který ji nedávno požádal o ruku. I když rodina s žádostí souhlasila, pár ještě nebyl oficiálně zasnoubený. To, že byla dvojice takto spolu, by mohli velmi konzervativní muslimové považovat za nevhodné a za ostudu pro celou rodinu, poznamenala agentura AP.

Rodina Ghrajbové v prohlášení uvedla, že ji policie vyslechla a že v nemocnici vyzpovídala i Ghrajbovou, než zemřela. Několik hodin po protestu nejmenovaný palestinský činitel uvedl, že kvůli výslechu byli zadrženi tři členové rodiny. K protestujícím promluvila i palestinská ministryně pro ženské záležitosti.

„Jestliže byl spáchán zločin, pachatel bude souzen,“ uvedla ministryně Amal Hamadová. Dodala, že má jasné instrukce od předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby případ důkladně sledovala.

ČTK