27. září 2015 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama přišel o tradiční hotel amerických prezidentů. Kvůli čínským odposlechům

Představitelé Číny a Spojených států. Nelehké spojenectví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představitelé Číny a Spojených států. Nelehké spojenectví | foto: Reuters

NEW YORK Na cestu na Valné shromáždění Organizace spojených národů, které od pondělí zasedá v New Yorku, se američtí prezidenti pravidelně vydávali z jednoho z nejslavnějších hotelů na světě: Waldorf Astoria. Barack Obama bude letos první, který tuto tradici poruší. A nemohou za to prý vrtochy hlavy státu, ale obavy z čínských odposlechů.

Legendární hotel na třídě Park Avenue prodal hotelový řetězec Hilton loni v říjnu za 1,95 miliard dolarů (47,5 miliard korun) čínské pojišťovací společnosti Anbang. Ta je ale napojena na vysoce postavené představitele čínské komunistické strany. Ředitel koncernu se například oženil s vnučkou bývalého čínského vůdce Teng Siao-pchinga. A právě obava z možných čínských odposlechů donutila údajně Bílý dům ke změně tradičního místa ubytování amerického prezidenta v New Yorku.

Znamená to konec jedné velké tradice. Ikonický hotel Waldorf Astoria, který se hostům otevřel v roce 1931, sloužil americkým prezidentům jako neoficiální sídlo na Manhattanu. Během zasedání Valného shromáždění OSN uvolnil hotel pro potřeby Bílého domu vždy několik celých pater, včetně prezidentského apartmánu o velikosti 209 metrů čtverečních, v němž jsou dvě ložnice a tři koupelny. Jeden z bývalých amerických prezidentů, Herbert Hoover (hlavou státu 1929-33), v hotelu dokonce v roce 1964 zemřel.

Škatulata v New Yorku

Rozhodnutí americké administrativy podle agentury DPA vyvolalo v newyorských hotelech doslova „škatulata“. Obamovo místo zaujme údajně indický prezident Naréndra Módí. Waldorf Astoria ale uvítá rovněž čínského prezidenta Si Ťin-pchinga či ruského prezidenta Vladimira Putina.

Sám americký prezident se ubytuje jen o několik ulic dál v hotelu New York Palace. Ten od května patří Jihokorejcům.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.