Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Argentinská prezidentka v ohrožení? Její strana utrpěla ve volbách ztráty

Svět

  7:17
BUENOS AIRES - Strana argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové utrpěla v nedělních částečných volbách do parlamentu výrazné ztráty, které pravděpodobně předznamenají definitivní konec Kirchnerové v čele země. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila místní média.

Cristina Fernándezová Kirchnerová foto: ČTK

Prezidentčina formace Fronta pro vítězství po hlasování o polovině poslanců dolní komory a třetině senátorů nebude mít dostatek hlasů na to, aby prosadila změnu ústavy. Ta by přitom byla nutná, pokud by Kirchnerová chtěla za dva roky potřetí kandidovat v prezidentských volbách, což zatím zákon neumožňuje. Komentátoři proto o nedělních volbách hovoří jako o konci desetileté éry kirchnerismu: v Argentině totiž od roku 2003 vládl manžel současné prezidentky Néstor Kirchner, jeho žena ho pak v úřadě nahradila v roce 2007.

Ačkoli Fronta pro vítězství nezíská v parlamentu ústavní většinu, je stále s přehledem nejsilnější stranou v Argentině. Po sečtení 72 procent odevzdaných hlasů získala podporu 33 procent voličů. V posledních prezidentských volbách v roce 2011 vyhrála Kirchnerová se ziskem 54 procent hlasů.

Porážka v hlavním městě

Levicová Fronta pro vítězství ale utrpěla porážku ve čtyřech nejlidnatějších provinciích a také v metropoli Buenos Aires. V hlavním městě zvítězil opoziční lídr Sergio Massa, který porazil prezidentčina kandidáta Martina Insaurraldeho o dvanáct procentních bodů. Právě o Massovi se hovoří jako o možném kandidátovi při volbách prezidenta v roce 2015.

Šedesátiletá Kirchnerová se předvolební kampaně ani voleb samotných nezúčastnila kvůli zdravotním problémům. Začátkem října podstoupila operaci hematomu na mozku a nyní se z ní zotavuje.

V hlavním městě zvítězil opoziční lídr Sergio Massa, který porazil prezidentčina kandidáta Martina Insaurraldeho o dvanáct procentních bodů.

Argentinská prezidentka, jejíž politiku charakterizují výrazné státní zásahy do ekonomiky včetně zestátňování klíčových podniků a soukromého penzijního systému či obchodní protekcionismus, byla léta velmi populární. V poslední době ale čelí kritice a letos se musela postavit i masovým demonstracím.

Volební účast se pohybovala kolem 77 procent, sdělilo ministerstvo vnitra. Celkem v Argentině mohlo přijít hlasovat 30,5 milionu lidí a vůbec poprvé v historii země mohli hlasovat i Argentinci ve věku 16 a 17 let. Levicová vláda podle místních analytiků prosadila v parlamentu hlasovací právo od 16 let s cílem získat pomocí mladých více hlasů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...