18. října 2016 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strany ve Francii mají problém. V systému primárek jsou chyby, hlasoval i kocour

Francouzský prezident François Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident François Hollande | foto: Reuters

PRAHA Ačkoliv prezidentské volby se ve Francii odehrají až v dubnu, v plném proudu jsou již primárky. Francie má v tomto smyslu velice komplikovaný a nejasný systém, který se liší stranu od strany. A protože otevřené primární volby jsou ve Francii novinkou, organizace je plná chyb. Díky tomu mohl hlasovat i kocour.

Francouze čekají v listopadu společné primárky pravice a politického středu, kdy debatu kandidátů sledovalo skoro šest milionů diváků. Až těsně před volbami příští rok na jaře vybere kandidáty levice (socialisté a komunisté), některé strany primárky vůbec nemají.

Za sebou už mají primárky kandidáti celku Ekologů a Zelených. Volby ovšem neměly žádný kontrolní mechanismus, zda hlasující opravdu existují. Jedna z redaktorek deníku LeMonde se tedy mohla pochlubit tím, že její kocour Gaston Lecat se stal hrdým voličem Ekologů.

Ve svém článku „Jak jsem zapsala svou kočku k ekologickým primárkám“ popisuje Raphaëlle Besse Desmoulièresová, jak snadné bylo pro kočku zapřít svou identitu. Byť projít registračním systémem znamenalo zaplatit pět euro, nebyl nastavený žádný proces, který by opravdu ověřil existenci člověka.

Otázka „Kolik kocourů, respektive falešných lidí hlasovalo?“ nyní nedává spát organizátorům primárek ani politikům v rámci silnějších stran. Těmi jsou například Les Républicaines bývalého prezidenta Nicolase Sarcozyho, nebo Socialisté prezidenta Francoise Hollanda. Nervozita roste i proto, že to nejsou strany, kdo proces primárek řeší, ale speciálně vytvořená komise.

Skončit druhý znamená vyhrát

Marine Le Penová na konferenci evropských nacionalistů.

Marine Le Penová na konferenci evropských nacionalistů.

Primárky rozhodnou o tom, kdo bude soupeřit o post prezidenta francouzské republiky. Všeobecně se očekává, že radikálně pravicová kandidátka Marine Le Penová postoupí do druhého kola voleb. Tam ji ale podle průzkumů porazí kterýkoliv z kandidátů.

Podle odhadů se hraje o druhé místo, které by mělo znamenat ve finiši výhru, za Marine Le Penovou a pro politické bloky je klíčové, aby je reprezentoval jen jeden kandidát, jenž tak bude mít větší šanci proti reprezentantům odlišných politických směrů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky