Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strany vládní koalice chtějí novou vládu

Svět

  8:30
BANGKOK - Všech šest stran, které v Thajsku představují současnou vládní koalici, se dnes dohodly, že budou držet pohromadě a vytvoří novou vládu. Vládní mluvčí to podle agentury Reuters prohlásil poté, co ústavní soud tři koaliční strany rozpustil kvůli volebním podvodům.

Tisíce lidí demonstruje proti vládě, žádají její odvolání foto: ČTK

Thajský ústavní soud dnes rozhodl, že vládní Strana lidové moci (PPP) premiéra Somčaje Vongsavata bude rozpuštěna a její
vedoucí představitelé včetně Vongsavata se pět let nesmějí zapojit do politiky. Soud k tomuto rozhodnutí dospěl poté, co byla PPP shledána vinnou z podvodů při volbách v roce 2007.

Členové PPP, na které se dnešní soudní zákaz účasti v politice nevztahuje, ovšem okamžitě prohlásili, že vytvoří novou vládu. "Toto (soudní) rozhodnutí nás nikoho nepřekvapilo," řekl agentuře Reuters bývalý vládní ministr Džakrapob Penkajr. "Naši členové jsou odhodláni pokračovat. Vytvoříme znovu vládu z většiny, kterou, jak věříme, stále máme," dodal Penkajr, který je blízkým spojencem bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry.

Mluvčí PPP prohlásil, že členové strany, kteří nemají zákaz politické
činnosti, vytvoří novou politickou formaci a budou usilovat o to, aby
parlament nového premiéra zvolil 8. prosince.

Podle rozhodnutí soudu má být rozpuštěna i Neutrální demokratická strana (Pchak matčima tchippatchaj), kterou vytvořili stoupenci rozpuštěné strany Thajci milují Thajsko expremiéra Šinavatry, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006. Strana Matčima je součástí vládní koalice.

Soud dnes rozhodl také o rozpuštění druhé menší koaliční Thajské národní strany (Čart Tchaj), která byla stejně jako Matčima a PPP obviněna z podvodů při volbách z prosince 2007. Na vedoucí představitele všech rozpuštěných stran se vztahuje zákaz účasti v politice během následujících pěti let.

Soud musel dnešní jednání přesunout na jiné místo v Bangkoku poté, co stovky stoupenců vlády ve snaze zabránit slyšení obklíčily soudní budovu. "Jsme tu, abychom zabránili soudcům v jejich jednání," uvedl jeden z provládních demonstrantů.

´Zdá se, že násilí je neodvratné´
V zemi narůstají obavy z násilných střetů či ještě horšího možného vývoje. "Nyní se zdá, že násilí je neodvratné. Někteří dokonce předpovídají to, co bylo za 700 let nemyslitelné: občanskou válku," napsal dnes v úvodníku list Bangkok Post.

V blokádách obou bangkockých letišť mezitím pokračují tisíce stoupenců protivládní opozice. Mezi demonstranty u thajského vnitrostátního letiště Don Muang v Bangkoku dnes výbuch zabil jednoho z protestujících a 22 dalších lidí zranil. Thajská televize uvedla, že explodoval pravděpodobně granát, který byl mezi demonstranty vystřelen z nadjezdu nedaleko letiště.

Jde už o třetí podobný útok za poslední dva dny, kdy si neznámí útočníci vybrali za terč protivládní demonstranty. Vnitrostátní letiště Don Muang i mezinárodní letiště Suvarnabhumi v Bangkoku už týden blokují stoupenci opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), jejichž cílem je svrhnut vládu premiéra Somčaje
Vongsavata. Tu demonstranti obviňují z napojení na svrženého premiéra Tchaksina Šinavatru, jenž je obviňován z korupce.

Koalice thajských podnikatelských skupin dnes vyzvala vládní PPP, aby odstoupila a vyřešila tak rapidně se zhoršující politickou krizi. V
prohlášení zároveň podnikatelé vyzývají PAD, aby ukončila blokádu
bangkockých letišť. Podle podnikatelů by měla thajská vláda vypsat
předčasné volby.

Thajsko se dnes rozhodlo odložit summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), který se měl v severothajském městě Čchíengmaj konat od 13. do 17. prosince. Kvůli nynější politické krizi se ale summit uskuteční až v březnu příštího roku, uvedl mluvčí thajské vlády.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat