Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko má plán na záchranu Sibiře: ruší kvóty a čeká příliv Číňanů

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA  Rusové posilují obranu západních hranic, ale z ­jihovýchodu se na Sibiř tlačí soused, jehož demografický potenciál může ruskou říši ohrožovat mnohem víc než NATO.

Ruská vláda se smiřuje s masivním přílivem Číňanů na Sibiř a Dálný východ. Stačí jen, když prokážou, že se na území, které Rusové už dvě dekády opouštějí, chtějí zabývat něčím prospěšným – budovat závody a také platit daně ruskému státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo pro rozvoj ruského východu už připravilo návrh zákona o teritoriích přednostního rozvoje. Je v něm jeden zásadní bod, který značně děsí ruské politology, nacionalisty a odpůrce přistěhovalců.
Kvóty na zahraniční pracovní síly mohou být v těchto oblastech prolomeny. Proč? Rusko není schopno je samo ani osídlit, ani využívat, a nakonec asi ani ubránit.

I když se informace o přípravě nového zákona objevily v ruském tisku až v červenci, jedná se o něm už několik měsíců. Ještě dřív než ruští novináři o něm věděli Číňané, ale i podnikatelé z Jižní Koreje a Japonska. Ti všichni mají enormní zájem na tom, aby na Sibiři mohli podnikat, ale i žít a zakládat rodiny.

Jak zachránit Sibiř

Ruský premiér Dmitrij Medveděv na zasedání vlády v červnu oznámil, že záchrana Sibiře je možná pouze s pomocí investorů. Ať už půjde o ruské, nebo zahraniční firmy, budou moci zaměstnávat cizince v neomezeném množství. Žádné kvóty tady platit nebudou z jednoho prostého důvodu. Rusů kvalifikovaných, střízlivých a ochotných pracovat je tady zoufale málo.

Už teď například Chabarovský kraj může v roce 2014 zaměstnat skoro 25 tisíc cizinců. Pokud by toto omezení neexistovalo, jen z Číny by sem za prací mohly přijít další desetitisíce lidí. Tím spíš, že své závody tady chtějí otevřít firmy jako Mitsui, Mitsubishi, LG, Samsung a ­další. Místa je tu dost, lidí přijedou a budou ochotni pracovat za málo peněz s velkým nasazením. Rusové to ale rozhodně nebudou. 

Celý článek najdete v pátečním vydání Lidových novin.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...