Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strauss-Kahn se při zatýkání oháněl imunitou

Dominique Strauss-Kahn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn řekl policistům, kteří ho přijeli na newyorské letiště zatknout, že má diplomatickou imunitu.

Když policie 14. května odváděla Strausse-Kahna z letadla Air France, které mělo každou minutou odletět do Paříže, tehdejší šéf MMF se zeptal: "Co se děje?" Detektivové mu odpověděli, že si s ním chtějí promluvit o "hotelovém incidentu."

Strauss-Kahn poté ztichl a asi až po 15 minutách prohlásil, že on má diplomatickou imunitu. Zároveň požadoval, že chce mluvit s někým z francouzského konzulátu.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

Strauss-Kahn, který se funkce vzdal pár dní po zatčení, neměl úplnou diplomatickou imunitu. Směrnice MMF mu zaručují imunitu omezenou na činy související s "oficiálním obsahem" funkce. Fond oznámil, že v New Yorku byl Strauss-Kahn na soukromé cestě. Finančník si to pak zřejmě uvědomil a když se ho ptali, jakého druhu je přesně jeho imunita, odvětil, že se na ni odvolávat nebude. "Jen jsem chtěl vědět, jestli potřebuji právníka," řekl.

Dvaašedesátiletému Francouzi hrozí podle amerických zákonů až 25 let vězení, bude-li uznán vinným ze sexuálního násilí, včetně pokusu přimět pokojskou manhattanského hotelu Sofitel k orálnímu sexu. Soud pokračuje 18. července. Strauss-Kahn byl před aférou považován za horkého kandidáta na francouzského prezidenta.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...