Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Strausse-Kahna propustili. Pokojská zřejmě lhala

Dominique Strauss-Kahn poté, když jej soud propustil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominique Strauss-Kahn poté, když jej soud propustil | foto: Reuters

NEW YORK Newyorský soudce v pátek propustil na čestné slovo bývalého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna z domácího vězení, ve kterém byl kvůli obvinění ze znásilnění. Rozhodl také, že Strauss-Kahn dostane zpět kauci složenou současně s uvržením do domácího vězení.

Z USA ale francouzský politik nesmí odjet, jeho cestovní doklady zůstanou v amerických rukou. Obvinění proti němu nebylo staženo, informují agentury.

Rozhodnutí bylo oznámeno po krátkém soudním stání, k němuž byl Strauss-Kahn nečekaně předvolán ve čtvrtek. Prokurátoři na něm podle agentury Reuters prohlásili, že věrohodnost ženy, která Strausse-Kahna ze znásilnění obvinila, je zpochybněna.

Více o případu obžalovaného Strausse-Kahna

Obžaloba se podle listu The New York Times hroutí.

Světový tisk o DSK a vzpomínka na pobouřené pokojské.

Strauss-Kahn, který k soudu přišel se svou manželkou Anne Sinclairovou, vyšel ze soudní síně s úsměvem. Před soudcem souhlasil s tím, že se k soudu dostaví, kdykoli to bude zapotřebí, včetně na předem ohlášené stání 18. července.

Dominique Strauss-Kahn s manželkou Anne přichází k soudu.

S informacemi, že žaloba proti Straussu-Kahnovi se hroutí, přišel list The New York Times. Napsal, že pokojská newyorského hotelu, která ho obvinila, prý opakovaně vyšetřovatelům lhala.

Hlavní data aféry Strausse-Kahna

14. května - Americká policie vzala do vazby šéfa MMF a podle průzkumů favorita prezidentských voleb ve Francii v příštím roce Dominiqua Strausse-Kahna kvůli obvinění, že sexuálně napadl pokojskou v luxusním manhattanském hotelu. Strauss-Kahn byl zadržen na newyorském letišti Johna Kennedyho, odkud měl odletět do Paříže. Pokojská, kterou měl údajně přinutit k orálnímu sexu, byla s drobnými zraněními převezena do newyorské nemocnice.

15. května - Newyorský žalobce obvinil Strausse-Kahna z pokusu o znásilnění, omezování osobní svobody a sexuálně motivovaného trestného činu.

16. května - Newyorský soud odmítl propuštění Strausse-Kahna na kauci.

17. května - Strauss-Kahn byl převezen z policejní cely do věznice na newyorském ostrůvku Rikers.

18. května - Deník New York Post napsal, že údajná oběť, dvaatřicetiletá žena původem z Guineje, je možná nakažená virem HIV. Bratr údajné oběti zase zdůraznil, že jeho sestra je zbožná muslimka a není ženou, která by sváděla muže.

19. května - Strauss-Kahn rezignoval na funkci šéfa MMF. Americká justice se ho krátce poté rozhodla postavit před soud kvůli obvinění ze sexuálního napadení pokojské, za což mu hrozí až 25 let vězení. Soudce ho nicméně propustil na kauci milion dolarů z vazby do domácího vězení. Obyvatelé místa jeho přechodného pobytu proti tomu protestovali.

24. května - V tisku se objevily informace o tom, že přátelé Strausse-Kahna kontaktovali rodinu jeho údajné oběti ve snaze pokusit se o mimosoudní vyrovnání. Strauss-Kahn by prý byl ochoten zaplatit částku od jednoho milionu výše.

25. května - Strauss-Kahn musel kvůli stížnostem sousedů změnit adresu, umístěn byl ve vile v newyorské čtvrti Tribeca. 6. června - Strauss-Kahn stanul před soudem v New Yorku, kde podle očekávání uvedl, že je nevinen.

30. června - Soud neočekávaně vyzval Strausse-Kahna, aby se 1. července dostavil na jednání s prokuraturou.

1. července - Na krátkém soudním stání prokurátoři podle agentury Reuters prohlásili, že věrohodnost ženy, která Strausse-Kahna ze znásilnění obvinila, je zpochybněna. Newyorský soudce pak propustil Strausse-Kahna z domácího vězení a rozhodl, že dostane zpět kauci. Podle agentur však nebylo obvinění proti němu staženo a politik nesmí ze Spojených států odcestovat.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!