17. července 2015 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střední a jižní Evropu sužují extrémní vedra, teploty atakují čtyřicítku

Na střední a jižní Evropu udeřila vlna veder. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na střední a jižní Evropu udeřila vlna veder. | foto: ČTK/AP

ŘÍM/BERLÍN Střední a jižní Evropu zasáhla další vlna veder, teploty se v pátek v Německu či Itálii mají podle meteorologů přiblížit 40 stupňům Celsia. Italské ministerstvo zdravotnictví vydalo kvůli extrémně vysokým teplotám varování pro obyvatele více než dvou desítek měst včetně Říma, Florencie nebo Boloni, zaměstnanci některých podniků si vzali kvůli horku zvláštní volno. Už během víkendu by ale mělo přijít mírné ochlazení, které přinesou silné bouřky.

V Německu se teploty šplhaly vysoko už ve čtvrtek, a to zejména na jihu a východě země. Dnes by mělo horko zasáhnout celé území. Podle meteorologů za to může tlaková níže nad východním Atlantikem, při jejímž okraji proudí horký vzduch z jihu do středních a severních oblastí kontinentu. Už v pátek večer a hlavně v sobotu ale mají v Německu udeřit silné bouřky s kroupami, po kterých by měly teploty klesnout ke 30 stupňům.

V Itálii v pátek platí varování před vysokými teplotami ve více než 20 městech, zejména na severu země. Odborníci varují, že kvůli velké vlhkosti se tam teploty mohou pocitově zdát ještě mnohem vyšší než ve skutečnosti. Turisté v hojně navštěvovaných městech budou mít k dispozici klimatizované stany, v nichž si budou moci oddechnout během návštěvy památek. Někteří zaměstnanci si berou kvůli vedrům volno, podle agentury DPA do práce nepřišli například někteří zaměstnanci výrobce luxusních vozů Maserati.

Extrémní horka zasáhla Evropu už na přelomu června a července, kdy se teploty ve Španělsku, Francii, Itálii, Rakousku či Německu rovněž blížily 40 stupňům. Francouzské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek zveřejnilo statistiku, z níž vyplývá, že kvůli horkům tehdy zemřelo o 700 lidí více, než je v tuto roční dobu obvyklé.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!