Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Středozemní moře se ‚topí‘ v plastu. Jíme ryby, které mikroplasty jedí, říká princ Charles

Svět

  8:00
VALLETTA/PRAHA - Jíte rádi ryby? V tom případě pro vás máme špatnou právu. Možná si totiž kromě nich pochutnáte i na plastech, které náhodou polknou. Ve Středozemním moři právě teď plave přes 1,2 milionu mikroplastů na kilometr čtvereční a patří k nejznečištěnějším na světě. Ryby si přitom často mohou plastový odpad splést s jídlem a sníst ho.

Do moří se vyhodí osm milionů tun plastu ročně. (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Vyplývá to z údajů zveřejněných vědci z italského Institutu námořních věd (ISMAR) a Národní výzkumné rady (CNR). Ze Středozemního moře se tak stala jedna z nejvíce znečištěných vodních ploch na světě.

Na problém upozorňuje i princ Charles. Britský následník trůnu na čtvrteční konferenci na Maltě prohlásil, že plast už je „na našem talíři“ v rybách, které právě jíme. Zdůraznil, že řádící hurikány a úbytek korálových útesů jsou varovné signály, aby svět začal bojovat proti změnám klimatu.

Výsledky celosvětové studie: Plasty jsou už i v balené pitné vodě

„Každý rok se do oceánů vyhodí přes osm milionů tun plastového odpadu. Svět musí naprosto změnit svůj konzumní styl vyhazování a vytvořit fungující ekonomický systém recyklace. Brzy nastane doba, kdy v každé rybě, kterou sníte, bude plast,“ řekl Charles. Problém prý lze vyřešit zvýšenou spoluprácí mezi světovými vládami, velkými společnostmi, vědci a neziskovými organizacemi. „Je potřeba proti mikroplastům zasáhnout,“ dodal.

Znečištění největšího evropského moře se projednávalo i na mezinárodní konferenci Ocean Forum v italském Miláně. „Koncentrace mikroplastů ve Středozemním moři je na stejné úrovni, jako u velkých oceánů,“ popisuje problém profesorka ekologie Maria Cristina Fossiová, která vyučuje na sienské univerzitě.

Mikroplast je malý kus plastového odpadu. Jméno získal kvůli své malé velikosti, měří zhruba pět milimetrů nebo méně. Znečištění Středozemního moře je podle italské profesorky velmi zásadní problém, protože se jedná v podstatě o uzavřenou oblast. Ze Středozemního moře se tak odpad nemůže rozptýlit do ostatních světových moří nebo oceánů. 

Malé kusy plastu mohou ztížit život i mořským živočichům. Ryby si totiž mohou plastový odpad splést s jídlem a sníst ho. „Mohou v kusech plastu snadno uvíznout, tím pádem jsou zkrátka v pasti,“ dodala Fossiová.

Evropská unie slíbila pomoc
Plast v moři škodí mořským živočichům i jinak. Do mikroplastů na hladině moře se totiž absorbují škodlivé látky. Když se o ně tedy některý z živočichů poraní, plasty mohou ránu infikovat patogeny nebo jinými škodlivými látkami. Plast teď podle sienské univerzity ovlivňuje vše, co v moři žije. Od planktonu až po velké mořské organismy, jako třeba velryby.

Evropská unie slíbila vyčlenit 550 milionů eur na zlepšení oceánského životního prostředí. To zahrnuje i snížení množství plastového odpadu v mořích a rozvoj výzkumu. Vědci v současné době zkoumají, jestli mohou mikroplasty ohrozit i lidi, kteří ryby řadí na svůj jídelníček. „Musíme vytvořit nějaký plán, jak používání plastů omezit. Příští generace už budou muset situaci zvládnout,“ dodává Fossiová.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...