23. října 2012 13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na pokraji války. Střela ze Sýrie zasáhla tureckou nemocnici

Boje v Aleppu, na snímku opoziční voják | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje v Aleppu, na snímku opoziční voják | foto: Reuters

ANKARA Protiletadlová střela vypálená ze Sýrie zasáhla turecké zdravotní středisko. Podle prvních informací nikdo nebyl zraněn. Jde o další přeshraniční incident tohoto druhu za poslední týdny, na které Turecko v minulosti odpovídalo odvetnou palbou. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou na bodu mrazu od chvíle, kdy se Ankara obrátila proti režimu Bašára Asada.

Ve vůbec prvním případě si incident vyžádal smrt pěti civilistů, za což se Sýrie omluvila a slíbila původ střelby vyšetřit.

Válka na spadnutí


Sýrie je zmítána občanskou válkou, v níž přerostly protivládní nepokoje, které vypukly před více než rokem a půl. Boje mezi vládními silami a povstalci se poslední dobou přiblížily i k tureckým hranicím, před které prchají tisíce uprchlíků, převážně rodin s dětmi.

V okolních zemích je na 100 tisíc syrských uprchléků. Oznámil to dnes v Ženevě Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Konflikt v Sýrii, který vstoupil do 20. měsíce svého trvání, si už vyžádal přes 30 tisíc mrtvých. V posledních dnech zesílily obavy z jeho přelití do sousedního Libanonu po atentátu na tvrdého kritika Sýrie, policejního šéfa Vasíma Hasana. Jeho vražda v zemi znovu rozvířila protisyrské a protivládní nálady, které nacházejí odraz i ve střetech mezi dvěma hlavními náboženskými komunitami šíity a sunnity.

Čtěte také:

Spolu s generálem Hasanem bylo zabito dalších sedm osob, včetně řidiče jeho vozu a osobního strážce. Zahynuli ale i civilisté, mezi nimi matka tří dětí. Náhodně zasažení civilisté jsou hlavně mezi desítkou zraněných.

Život školačce zachránilo 300 stehů
Jednou z nich je i desetiletá Jennifer Šadídová, o jejímž případu informovali lékaři z bejrútské nemocnice. Školačka se právě vrátila domů, když celým blokem otřásla mohutná exploze, která proměnila okna bytu ve čtvrtém patře v létající nože. Ty pořezaly dívku od hlavy až k patě.

Lékařům se podařilo silně krvácející dívce zachránit život. Rány jí museli sešít 300 stehy, z nichž má Jennifer 90 na obličeji a přes 50 na rukou. Je už ale ve stabilizovaném stavu a v pondělí poprvé zahýbala prsty.

Lidovky.cz, ČTK