1. června 2017 20:01, aktualizováno  22:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelba, výbuchy a požár. Na turistický komplex v Manile někdo zaútočil

Útok střelce v Resorts World Manila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok střelce v Resorts World Manila. | foto: Twitter JAmes Augustin

MANILA/PRAHA Z turistického komplexu Resorts World Manila na Filipínách se ozývala střelba a výbuchy. Na místě byly speciální policejní jednotky a záchranáři. Do Resorts World Manila chodí normálně turisté za zábavou do kasina, nákupního centra, kina a divadla. Filipíny se v posledních dnech potýkají s řadou útoků radikálních islamistů, nyní mohlo jít o ozbrojené přepadení.

Podle svědků na sociálních sítích byly navazující hotely Maxim a Marriott obsazeny policií, z Resorts World Manila spoutal bílý dým. Podle filipínského Červeného kříže bylo 25 zraněných, podle tvrzení šéfa filipínské policie však zranění nejsou.

České ministerstvo zahraničí řeklo, že v tuto chvíli nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

Kouř vychází z komplexu Resorts World Manila v Manile na Filipínách.
Jeden ze zraněných mužů.

Policie má situaci v Manile pod kontrolou, uvedl podle Reuters filipínský armádní mluvčí. Podle místních médií útočili nejméně dva maskovaní muži. „Slyšel jsem hodně, hodně výstřelů,“ uvedl Julio Silva.

“Žádáme o modlitby v těžkých dobách, které prožíváme,“ napsal na twitteru komplex Resorts World.

Podle SITE Intel Group, monitorující extremistické aktivity, se k útoku hlásí Islámský stát. Filipínská policie si však nemyslí, že šlo o terorismus, mohl být incident v manilském komplexu ozbrojeným přepadením.

Filipínská armáda od začátku minulého týdne bojuje ve městě Marawi na ostrově Mindanao na jihu země s islamisty spřízněnými s organizací Islámský stát (IS). Na jihu převážně katolických Filipín bojují muslimští separatisté o autonomii od 60. let minulého století.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz