7. května 2019 23:29, aktualizováno 8. 5 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvojice útočníku střílela v americké škole, zabila osmnáctiletého studenta, osm zranila

Snímek zachycuje policii a studenty v druhém kampusu školy, kam byli studenti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachycuje policii a studenty v druhém kampusu školy, kam byli studenti... | foto: AP Photo

DENVER Dvojice střelců v úterý ve škole na předměstí amerického Denveru zabila 18letého studenta a dalších osm studentů zranila. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Oba podezřelí, také studenti, jsou nyní v policejní vazbě.

Místní šerif Tony Spurlock na tiskové konferenci řekl, že dvojice útočníků vešla do školy a začala střílet ve dvou třídách. Všem obětem bylo nejméně 15 let. Místní nemocnice přijaly osm zraněných, z nichž dva zůstávají ve vážném stavu.

Rodiče a studenti se v prostorách druhého kampusu školy modlí za oběti...
Malý chlapec je veden členkou záchranných sborů do jiného kampusu školy, kam...

Policie a bezpečnostní složky se odmítly vyjádřit k možnému motivu činu s vysvětlením, že vyšetřování je na počátku. Spurlock řekl, že oba střelci byli studenty téže školy se zaměřením na přírodní vědy, techniku a matematiku v Highlands Ranch jižně od Denveru a měli čistý trestní rejstřík. Při útoku byly použity dvě střelné zbraně, dodal šerif.

Podle místních médií mohlo k útoku přispět několik faktorů, včetně hněvu a pomsty. Jeden z útočníků byl identifikován jako 18letý Devon Erickson, druhý, mladší útočník čelil ve škole šikaně v souvislosti s rozhodnutím podstoupit změnu pohlaví z ženy na muže, uvedla stanice Denver 7. Šerif druhého útočníka označil za dívku, podle médií ale dotyčný vystupoval jako muž.

Erickson se podle sociálních sítí věnoval hře na kytaru a byl poměrně úspěšným studentským divadelním hercem. Byl registrovaný demokrat, který v jednom ze svých příspěvků na internetu kritizoval prezidenta Donalda Trumpa a chválil jeho předchůdce Baracka Obamu. V jednom z komentářů také odsuzoval ty křesťany, kteří nenávidí homosexuály.

08.května 2019 v 05:19, příspěvek archivován: 08.května 2019 v 07:27

#stemshooting Adult suspect has been identified as Devon Erickson, age 18. We will not be releasing any photos at this time as it could jeopardize this critical on-going invest. We still have interviews to conduct and we want to make sure we have the most accurate information

Školu, ve které střelci zaútočili odpoledne místního času, navštěvuje více než 1850 dětí od školky až po 12. třídu. Poblíž se nachází i pobočka místní policie, takže policisté byli na místě téměř okamžitě.

Jeden z rodičů Fernando Montoya uvedl, že jeho 17letého syna útočníci zasáhli třikrát a způsobili mu zranění. „Řekl mi, že do třídy vešel student, z pouzdra na kytaru vytáhl pistoli a zahájil palbu,“ vypověděl Montoya v rozhovoru se stanicí Denver 7.

Incident se odehrál týden poté, co 22letý muž střílel z pistole v areálu Severokarolínské univerzity v Charlotte a připravil o život dva lidi a další čtyři zranil. Střelec byl zatčen.

Škola v Highlands Ranch je vzdálená necelých devět kilometrů od střední školy Columbine na denverském předměstí Littleton. Tam před 20 lety dva studenti zastřelili dvanáct spolužáků a učitele a nakonec i sebe. Dalších 24 lidí bylo tehdy zraněno.

Střelba ve škole v Denveru znovu vyvolala debatu o kontrole zbraní, což je jedna z nejcitlivějších otázek americké politiky. Demokratický člen Sněmovny reprezentantů Jason Crow, jehož kongresový okrsek zahrnuje i zmíněnou denverskou školu, uvedl, že toto násilí nesmí pokračovat. „Nestačí jen být s oběťmi v myšlenkách a modlit se za ně. To jsou prázdná slova. Je to projev slabosti a nespravedlnosti k našim dětem, které jsou obětí tohoto násilí,“ dodal.

ČTK