19. května 2018 8:34, aktualizováno  9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelce, který zabil v texaské škole 10 lidí, odmítl soud pustit na kauci

Dimitrios Pagourtzis je podle policie pachatelem střelby na střední škole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dimitrios Pagourtzis je podle policie pachatelem střelby na střední škole. | foto: Reuters

SANTA FE Soud v americkém státě Texas v pátek odmítl propustit na kauci 17letého mladíka obviněného z toho, že ve střední škole postřílel deset lidí a dalších deset zranil. Dimitrios Pagourtzis, který byl k soudu přiveden v poutech, tak zůstane až do soudního procesu ve vazbě.

Student, který podle úřadů zbraněmi svého otce zavraždil devět spolužáků a učitele, souhlasil s úředně přiděleným advokátem. Obviněný, který se nevyjádřil, zda se cítí nevinen či vinen, komunikoval se soudcem videokonferenčně z galvestonské věznice.

Střelba si vyžádala osm obětí, informovala o tom televize ABC.
Deset lidí zastřelil v pátek na střední škole v Texasu 17letý mladík.

Masakr se odehrál ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Totožnost obětí média zatím neznají, vyšetřovatelé je mají zveřejnit v sobotu. Pagourtzis usmrtil devět studentů a učitele zbraní, kterou jeho otec držel zřejmě legálně. Do školy přišel ozbrojen puškou a pistolí.

Spolužáci střelce označili za tichého samotáře, s nímž nikdy nebyly potíže. Vášnivě se prý oddával videohrám a chtěl se stát příslušníkem americké námořní pěchoty. Policie o něm dosud žádné poznatky neměla.

Motiv útoku zůstává neznámý

Policisté stále ještě zkoumají, zda útočník neměl komplice. Zjišťují rovněž, kolik výbušnin Pagourtzis do školy přinesl a zda byla některá z obětí explozí usmrcena. Podle agentury AP šlo o trubkové nálože, lahve se zápalnou směsí a trhavinu v tlakovém hrnci. Výbušniny byly nalezeny i v domě, kde útočník bydlel, a v jeho automobilu.

Velkou záhadou podle vyšetřovatelů zůstává motiv. Studenty v napadené třídě, s nimiž se znal, útočník údajně ušetřil. Chtěl prý, aby někdo o jeho činu mohl vypovídat.

Z útočníkova facebookového účtu, který byl po masakru smazán, podle policie přímo nevyplývá, že by útok plánoval. Na stránkách nicméně byla fotografie trička s nápisem „Born to kill“ (Zrozen k zabíjení).

Zdravotníci v sobotu agentuře Reuters sdělili, že čtyři z deseti zraněných jsou v kritickém stavu. Jsou mezi nimi i dva policisté, kteří se pokusili útočníka zastavit. Podrobnosti o jejich činu ale zatím na veřejnost nepronikly.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!