14. února 2018 20:55, aktualizováno 15. 2 2:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masakr na Floridě: Ze školy ho vyloučili za vyhrožování spolužákům. Cruz se vrátil a zastřelil 17 lidí

Zdravotníci nakládají do sanitky muže spoutaného policií po incidentu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci nakládají do sanitky muže spoutaného policií po incidentu v... | foto: Reuters

PARKLAND/PRAHA Ve střední škole Marjory Stoneman Douglas ve floridském Parklandu řádil 19letý bývalý student. Zabil nejméně 17 lidí, mnoho dalších zranil, někteří z nich bojují o život. Nicolas de Jesus Cruz ve škole střílel s poloautomatickou puškou AR-15, měl mnoho zásobníků.

15.února 2018 v 01:26, příspěvek archivován: 15.února 2018 v 01:27

VIDEO: JUST IN: Officials release scanner communication between first responders at scene of #StonemanShooting - WSVN https://t.co/jZ0b5mCsGh https://t.co/OpW9EtxnE1

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

JUST IN: Officials release scanner communication between first responders at scene of #StonemanShooting - WSVN https://t.co/jZ0b5mCsGh https://t.co/OpW9EtxnE1

„Do nemocnic bylo zatím převezeno 14 zraněných lidí,“ uvedl úřad místního šerifa kolo 23:00 SEČ. O hodinu a půl později vystoupil šerif Scott Israel a oznámil, že 12 lidí zemřelo přímo ve škole, dva před školou, jeden na ulici.

Do nemocnic sanitky převezly 16 zraněných, plus střelce na prohlídku. Deset lidí bylo přijato na ARO, z toho už dva podlehli svým zraněním. Pět lidí v kritickém stavu bojuje o život, další tři jsou ve vážném, ale stabilizovaném stavu na operačních sálech, uvedli kolem 01:00 SEČ lékaři. Celkový počet mrtvých je tak nejméně 17.

Policie dostala první hlášení kolem 14:30 místního času (20:30 SEČ).  Úřad místního šerifa pak upozorňoval občany, aby se ke škole nepřibližovali. Studentům a učitelům policie doporučila se zabarikádovat se ve třídách. 

14.února 2018 v 21:16, příspěvek archivován: 14.února 2018 v 21:35

VIDEO: MORE: Aerial footage above Marjory Stoneman Douglas High School shows students running from grounds of campus after authorities respond to report of shooting in Parkland, Florida https://t.co/1Y5NBGZMdE https://t.co/D62xmQxo9K

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

MORE: Aerial footage above Marjory Stoneman Douglas High School shows students running from grounds of campus after authorities respond to report of shooting in Parkland, Florida https://t.co/1Y5NBGZMdE https://t.co/D62xmQxo9K

Zasahovaly speciální policejní jednotky. Policie Cruze dopadla zhruba kilometr a půl od školy - ve vedlejším městě Coral Springs. Cruz byl podle svědectví spolužáků problémovým studentem, který miloval zbraně. Cruz se policii vzdal bez boje.

Policie zasahuje v Parklandu.
Speciální zásahová jednotka ve městě Coral Springs na Floridě.

Deník Miami Herald uvedl, že Cruze loni vyloučili ze školy za vyhrožování ostatním studentům. „Pro školu představoval potencionální hrozbu,“ řekl učitel matematiky Jim Gard. Parkland se nachází zhruba 70 km od Miami.

Obětem útoku kondoloval i americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Žádné dítě, učitel v amerických školách by se neměl cítit ohrožen,“ píše se v příspěvku.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?