26. května 2012 10:08, aktualizováno  15:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec ve Finsku zabil dva mladíky, osm lidí zranil

Ve finském městě Hyvinkää řádil neznámý střelec. Jednoho člověka zabil a osm dalších lidí zranil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve finském městě Hyvinkää řádil neznámý střelec. Jednoho člověka zabil a osm dalších lidí zranil. | foto: Reuters

HELSINKY Osmnáctiletý střelec nad ránem ve městě Hyvinkää na jihu Finska dva lidi zabil a sedm dalších zranil. Informovala o tom policie, která už útočníka zadržela. Při zatýkání nekladl odpor.

Policisté u mladíka našli dvě zbraně, jednou z nich byla lovecká puška, řekl podle agentury AP šéf vyšetřování Markku Tuominen.

ČTĚTE TAKÉ:

Oběťmi je 18letá dívka a muž stejného věku. Střelec také těžce zranil 23letou policistku, která přijela na místo poté, co strážci zákona dostali o útoku informace. Hyvinkää je padesátitisícové město asi 50 kilometrů severně od Helsinek.

Útoky střelců nejsou ve Finsku ničím mimořádným. V této zemi se silnými loveckými tradicemi, která má celkem 5,4 milionu obyvatel, žije 650 000 majitelů palných zbraní. Naposledy zažilo Finsko řádění střelce v roce 2009, kdy kosovský Albánec v obchodním centru v Espoo zabil čtyři lidi a nakonec i sebe.

Muž řádil v padesátitisícovém městě Hyvinkää asi 50 kilometrů severně od Helsinek.

Muž řádil v padesátitisícovém městě Hyvinkää asi 50 kilometrů severně od Helsinek.

Skandinávská země má za sebou i několik střeleckých incidentů ve školách. V roce 2008 22letý student střední školy ve městě Kauhajoki postřílel devět svých spolužáků a pak spáchal sebevraždu. V listopadu 2007 osmnáctiletý mladík zastřelil osm lidí a poté sám sebe.

Po těchto událostech finské úřady přijaly různá opatření ke zlepšení bezpečnosti ve školách. Nyní jsou v nich rozmístěny kamery, třídy se dají zamknout a pedagogové chodí na školení, kde se učí, jak se mají v takové situaci zachovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz