Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec z Arizony půjde místo k soudu do blázince

Svět

  22:06
PHOENIX - Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner, který v lednu střelil do hlavy americkou kongresmanku Gabrielle Giffordsovou, nemůže být kvůli duševní poruše souzen. Rozhodl o tom dnes soud ve Phoenixu a nařídil Loughnerovi čtyřměsíční hospitalizaci v psychiatrické léčebně.

Policejni foto střelce z Arizony, Jareda Lee Loughnera foto: Reuters

Poté se podle agentury AP rozhodne, zda bude možné postavit Loughnera před soud. Soudce rozhodl o Loughnerově duševní nezpůsobilosti na základě posudku vězeňských psychiatrů. Podle nich atentátník trpí vážnou duševní poruchou a nebyl by schopen spolupracovat s právníky při obhajobě.

Rozhodnutí soudce přišlo jen několik desítek minut poté, co Loughner při přelíčení náhle začal cosi nesrozumitelného mumlat a nebyl schopen se zastavit.

Zázračné zotavení
Loughner počátkem ledna zaútočil na mítink kongresmanky Giffordsové v arizonském Tucsonu. Zabil zde šest lidí a zranil 13 dalších. Giffordsovou střelil zblízka do hlavy, politička ale průstřel levé části mozku přežila a podle lékařů se nečekaně rychle zotavuje.

Více o zotavení kongresmanky

Loughner v březnu při zahájení procesu, v němž čelí 49 bodům obžaloby, prohlásil, že se cítí nevinen. Média v minulosti spekulovala, že se obhájci pokusí útočníka zachránit před procesem argumentací, že byl v době činu nepříčetný. Pokud by byl Loughner usvědčen, že útok spáchal vědomě, hrozil by mu až trest smrti.

Pokud se psychiatrům nepodaří během čtyř měsíců Loughnerův duševní stav zlepšit, může soudce jeho pobyt v léčebně prodloužit. Počet takových prodloužení není omezen. Pokud by ale soudce usoudil, že není možné Loughnera vyléčit, musel by jeho stíhání zastavit. V takovém případě by obviněný muž zřejmě strávil zbytek života v psychiatrické léčebně.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat