Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec z Denveru před soudem. Má červené vlasy, tváří se nepřítomně

Svět

  16:02aktualizováno  18:06
DENVER - James Holmes podezřelý z krvavé střelby v denverském kině poprvé předstoupil před soudce. Holmes, jemuž by mohl hrozit trest smrti, měl vlasy obarvené na červeno a jednání sledoval s nepřítomným pohledem. Při střelbě v pátek časně ráno při představení filmu Temný rytíř povstal zahynulo 12 lidí a dalších skoro 60 bylo zraněno.

James Holmes se svou advokátkou foto: ČTK

Dnešní slyšení je jen předběžné. Podle amerických listů měla obžaloba sdělit, zda navrhne trest smrti.

Žalobkyně Carol Chambersová dnes uvedla, že její kancelář to zvažuje a rozhodne se po konzultaci s rodinami obětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Potvrdily se zprávy, že Holmes si nabarvil vlasy na červeno - údajně proto, že se stylizoval do postavy Jokera, který je v komiksech a filmech o Batmanovi jeho hlavním protivníkem. Holmes oblečený v červeném vězeňském stejnokroji, jednání v soudní síni sledoval s nepřítomným, prázdným pohledem, občas sklopil oči.

PODÍVEJTE SE, JAK UCTÍVAJÍ PAMÁTKU OBĚTÍ

Na předměstí Denveru postavili bílé kříže se jmény obětí, kam lidé mohou psát vzkazy.

Čtyřiadvacetiletý Holmes dostal přiděleného obhájce ex offo. Motivy jeho činu jsou zatím neznámé. Holmes, který je kvůli vlastní bezpečnosti v samovazbě, s policií nespolupracuje. "Nemluví s námi," řekl Dan Oates, šéf policie denverského předměstí Aurora, kde k tragédii došlo.

Policie zatím ví pouze to, že Holmes dva měsíce před střelbou nakupoval zbraně a během čtyř měsíců dostal doma a ve škole nejméně 50 balíčků.

Nedávno koupil 6000 kusů munice. Majitel jedné z místních střelnic Glenn Rotkovich řekl, že odmítl Holmese přijmout mezi členy svého zařízení kvůli jeho chování a bizarnímu vzkazu v hlasové schránce. Holmesovo uvítání na hlasové schránce prý bylo "opravdu divné" a když je Rotkovich slyšel, instruoval svůj personál, aby Holmese nepřijímali do klubu.

James Holmes před soudem (23. červenec 2012)

List The Los Angeles Times citoval Holmesova dlouholetého kamaráda, který střelce viděl naposledy v prosinci a zdál se mu být v pořádku. On i pastor Holmesovy rodiny v rodném San Diegu zdůrazňovali studijní schopnosti mladíka. "Rozhodně nebyl extrovert. Pokud jsme se bavili, tak jen když jsem začal," řekl pastor Jerald Borgie.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.