5. srpna 2019 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelec z El Pasa zřejmě jednal sám a nebyl členem organizované skupiny, tvrdí FBI

Při střelbě v americkém El Pasu zemřelo dvacet lidí. Na místě byly desítky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při střelbě v americkém El Pasu zemřelo dvacet lidí. Na místě byly desítky... | foto: Reuters

El Paso (USA) Střelec z amerického El Pasa, který v sobotu v obchodním centru zastřelil 20 lidí a dalších více než 20 jich zranil, nejspíš nebyl součástí organizované skupiny plánující další útoky. Vyplývá to z dosud zjištěných zpravodajských informací. Na tiskové konferenci o tom informovala agentka americké FBI Jeanette Harperová.

Podezřelým ze střelby v nákupním centru, v němž bylo v té době asi 3000 lidí, je běloch Patrick Crusius (21). Už krátce po činu ho policie zatkla. Crusius pochází z předměstí Dallasu, což je asi deset hodin cesty do El Pasa. Vyšetřovatelé se nyní zaměřují mimo jiné na zjišťování informací o střelci právě z okolí Dallasu a San Antonia, uvedla agentka Harperová. 

Vyzvala v této souvislosti obyvatele, aby na stránky FBI nahráli jakékoli snímky či videozáznamy z okamžiku střelby nebo i záběry, které nějak souvisejí s pachatelovým pohybem před činem.

Policista na místě střelby v El Pasu
Při střelbě v americkém El Pasu zemřelo dvacet lidí. Na místě byly desítky...

Většina obětí se nacházela uvnitř obchodního domu. Do nedělního večera se podařilo dostat z místa činu všechna těla, uvedl policista z El Pasa Robert Gomez. Jména obětí zatím nebyla zveřejněna, nejdříve budou kontaktováni jejich příbuzní. Jak Gomez řekl, police zatím neví, kolik přesně střel pachatel vypálil ani proč s útokem přestal. „Zatím nemáme k dispozici informaci týkající se toho, co ho přimělo střelbu zastavit,“ dodal policista.

Motiv útoku není znám a předmětem vyšetřování je možný rasistický či protimigrantský podtext. Před střelbou v El Pasu se totiž na sociálních sítích objevil manifest, jehož autor hovoří o nutnosti reagovat na „hispánskou invazi do Texasu“ a vyjadřuje podporu masakru ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, kde australský bělošský pravicový extremista zabil v březnu 51 lidí. Policie prověřuje, zda manifest sepsal Crusius.

ČTK