Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec zabil ve škole osm lidí

Svět

  21:41
HELSINKY - Celkem devět mrtvých si vyžádala dnešní střelba ve škole ve městě Tuusula na jihu Finska. Osmnáctiletý student zabil osm lidí a zemřel v nemocnici poté, co se sám střelil do hlavy. Místní média dávají jeho čin do souvislosti s videem, které prý umístil na internet a v němž masakr údajně předem oznámil.

Policie u školy Jokela foto: ČTK

Pachatelem střelby je osmnáctiletý student, který svůj čin oznámil předem na internetu. Vyšetřovatelé mezitím jeho autorství definitivně potvrdili. Identita pachatele však oficiálně zveřejněna nebyla. "Zabito bylo pět studentů, dvě studentky a jedna dospělá žena, ředitelka školy," řekl vpodvečer policejní šéf Matti Tohkanen. Asi deset lidí utrpělo zranění, žádná z nich ale už údajně nejsou životu nebezpečná.

Policie po zneškodnění pachatele prohledala třídy a shromáždila všechny oběti. Podle dostupných informací mladík procházel chodbami a střílel skrz dveře učeben.

Útočník střílel systematicky
Střelba se ozvala asi okolo 11:00 SEČ. V té době bylo v budově několik stovek lidí. Svědci uvádějí, že studenti i pedagogové utíkali ze školy všemi možnými cestami, mnozí i rozbitými okny. Ihned po ohlášení incidentu školu obklíčila policie. Vedle střelce zůstalo uvnitř podle místních úřadů i několik studentů, kterým se nepodařilo utéct do bezpečí.

Místní média dávají střelbu do souvislosti s videem, které neznámý pod přezdívkou Sturmgeist89 (v němčině bojový duch, zřejmě s rokem narození)  umístil na internetové stránky YouTube. Na záznamu nazvaném "Masakr na střední škole Jokela - 7. 11. 2007" je nejprve zachycena škola, kde se incident odehrál. Poté počítačovým trikem vyletí do vzduchu a následně se na něm objevuje do ruda zbarvená fotografie muže mířícího zbraní na kameru.

V doprovodném textu údajně v angličtině prohlašuje: "Jsem cynický existencionalista, nelidský humanista, asociální sociální darwinista, realistický idealista a božský ateista. Jsem připraven za svou věc i zemřít." Dále prý text naznačuje, že za nepřátele považuje "individua, která nejsou hodna lidské rasy". Oznamuje, že "má všeho dost a nechce už být součástí této zkrachovalé společnosti".

Sturmgeist během několika měsíců umístil na web 89 poselství násilného obsahu, například pod titulkem Já a Catherine je snímek pistole s náboji a zásobníkem. YouTube během odpoledne příslušné stránky znepřístupnila, uvedla DPA.

Tuusula leží asi 50 kilometrů severně od Helsinek, má asi 30.000 obyvatel. Na gymnáziu Jokela studuje asi 300 mladých lidí. Učitelé potvrdili, že střelec byl studentem této školy. "Bylo to neskutečné. Žák, kterého jsme učil, běžel proti mně, křičel a měl v ruce zbraň," řekl Kimo Kiuru a viditelně se nemohl ze zážitku vzpamatovat. Útočník podle něj nejednal zmateně. "Pohyboval se systematicky po školních chodbách, klepal na dveře a střílel do nich," popsal dění uvnitř školy. Ve chvíli střelby prý učil žáky osmé třídy, kterým poté pomáhal utíkat okny třídy.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat