Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střelkyně z centrály Youtube citovala Hitlera, bránila zvířata a propagovala zdravý styl života

Devětatřicetiletá Aghdamová v muslimském šátku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devětatřicetiletá Aghdamová v muslimském šátku. | foto: YouTube

PRAHA Nasim Aghdamová, devětatřicetiletá tvůrkyně videí, se v úterý vydala s nabitou zbraní do centrály největšího internetového videoportálu Youtube, kde spustila střelbu. Postřelila tři lidi, dvě ženy a jednoho muže, který byl údajně její přítel. Motivem mohla být zlost na společnost YouTube kvůli malé sledovanosti jejích příspěvků i osobní konflikt s jejím přítelem.

Aghdamová začala ze zbraně pálit ještě, než vstoupila do budovy. Poté, co postřelila tři lidi včetně jejího přítele, spáchala podle všeho sebevraždu, píše britský server Telegraph.

Devětatřicetiletá žena z jižní Kalifornie vytvářela od roku 2011 na portál YouTube na kanálu „Nasim Wonder 1“ videa, ve kterých řešila práva zvířat a propagovala zdravý životní styl. Vyjádřila v nich ale také zlost, že její kanál nemá větší sledovanost a přičítala to právě firmě YouTube.

O tom, že žena byla na YouTube rozhněvaná, řekl stanici CBS Los Angeles její otec Ismail Aghdam. Upřesnil, že se jí nelíbilo, že jí YouTube přestal platit za videa, která tam zveřejňovala. Svou dceru Aghdam několik posledních dní pohřešoval a vzhledem k jejím vzteku na videoportál se obával, že se něco mohlo stát, proto se obrátil na policii. Ta nakonec Aghdamovou v úterý ráno nalezla, jak nedaleko San Bruna spí v autě. Rodině pak policisté sdělili, aby na ženu dávala pozor. 

Kritická byla také ke společnosti obecně. Jedno z jejích videí, zveřejněné letos 25. března, mělo název „Co si myslíte o svobodě projevu a existuje skutečně v západních zemích?“. Svoboda slova byla jedním z témat, které na jejím kanále silně rezonovalo.

Identitu střelkyně na svém twitterovém účtu potvrdila policie ze San Bruno, kde se centrála YouTube nachází.

Aghdamová mimo jiné například citovala Adolfa Hitlera. „Říkejte velkou lež, jednoduchou, stále ji opakujte a nakonec tomu lidé začnou věřit,“ tvrdila svým sledovatelům. Sama o sobě prohlašovala, že je „silná Peršanka s iránskými kořeny“.

„YouTube mě diskriminuje“

Aghdamovou rozezlilo, když jí YouTube přestal za vydávání videí vyplácet peníze. Podle ní videoportál filtroval její videa tak, aby je uživatelé stránky neviděli. Svou zlost na internetového giganta si vylévala i na své osobní stránce, kde příspěvky o perské kultuře a veganství prokládala právě kritikou YouTube.

Policie zasahuje proti střelci v sídle firmy Youtube.
Na snímek ze záběru KGO-TV policie prohledává muže nedaleko místa střelby v...

„Cenzurují a potlačují lidi, kteří říkají pravdu a nejsou vhodní pro finanční a politické cíle systému a velkého byznysu,“ zněla její kritika. Portál podle ní nedával rovné příležitosti k růstu všem kanálům.

Většina příspěvků na jejím kanále, který už společnost YouTube smazala, byla poměrně bizarní. Objevovaly se v nich masky zvířat a různě naaranžovaná videa, která si dle vzhledu upravovala sama. V jednom videu stojí vedle lva oblečená v elegantní róbě a na jiném má na sobě tradiční muslimský šátek.

Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že byl o incidentu informován. Uvedl, že se za oběti modlí, a poděkoval také zasahujícím bezpečnostním jednotkám a záchranářům.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...