Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střely prvního úderu: Tomahawk 21. století stručně a přehledně

Střela Tomahawk vypálená z amerického torpédoborce USS Barry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střela Tomahawk vypálená z amerického torpédoborce USS Barry | foto: Reuters

PRAHA Americké námořnictvo v noci na dnešek zaútočilo na území Sýrie střelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Přinášíme základní otázky a odpovědi k této „populární“ zbrani amerických ozbrojených sil.

Raketa nebo střela?

Tomahawk je křižující střela s plochou dráhou letu. Pohon nezajišťuje raketový motor, ale mnohem úspornější turbínový motor. Stejně tak střela neletí jako rakety po balistické dráze, ale po krátkém nastoupání do výšky cca 20 - 100 metrů drží tuto výšku až do výbuchu nad svým cílem.

Odpalovací systémy

Střela Tomahawk je jedna z nejuniverzálnějších zbraní v arzenálu amerických ozbrojených sil. Může se odpalovat ze sil na lodích i z torpédových tub ponorek. Existovala i verze vystřelitelná z pozemních nákladních vozů, ale v 90. letech byla stažena z výzbroje v rámci dohody o jaderném odzbrojení. Naopak vývoj lehčí varianty, kterou by mohly nést bombardéry, byl zrušen.

Střela s plochou dráhou letu Tomahawk

Střela s plochou dráhou letu Tomahawk

Křižující dráha letu

Často vynechávané slovo „křižující“ označuje, že střela neletí přímo k cíli, ale několikrát mění kurz. Tím se nejenom vyhýbá protiletadlové palbě, ale i udržuje protivníka v neznalosti zvoleného cíle. Ten může být ve vzdálenosti 1700 až 2500 km, podle použité verze.

Naváděcí systémy

Střela se na cíl navádí kombinací sledování výšky terénu pod sebou (tedy porovnáváním kopců a údolí po plánované trase letu se skutečností), optickým porovnáváním fotografií a v posledních variantách získává svoji přesnou polohu ze systému GPS.

Střela Tomahawk vypálená z amerického torpédoborce USS Barry
Americká střela Tomahawk míří na pozice Islámského státu.

Bojové hlavice

Střela může nést hlavici s až 450 kg konvenční výbušniny, existují varianty s jedním silným výbuchem i s kazetovou submunicí, která „pokryje“ větší plochu a je efektivní proti živé síle či lehce obrněným cílům. Varianta s jadernou hlavicí o síle až 150 kilotun TNT (pro srovnání: bomba Little Boy, použitá při bombardování Hirošimy ve 2. světové válce, měla sílu 15 kilotun) byla v rámci jaderného odzbrojení vyřazena.

Historické nasazení

Tomahawk je prověřený řadou bojových nasazení. Od svého zařazení do výzbroje v roce 1983 byla použita v obou válkách v Perském zálivu i v menších konfliktech v 90. letech na Balkáně. Nasazení došly i v protiteroristických operacích v Afghánistánu a v poslední době v Jemenu.

Budoucnost Tomahawku

Střely se do důchodu rozhodně nechystají. Ve vývoji jsou verze, které do ní integrují funkci bezpilotního průzkumného letadla, kdy střela prvně dolétne na cíl, pošle odtud aktuální video cílové zóny a pak čeká na příkaz k útoku nebo k přeletu na jiný cíl.

Testuje se také verze, která umí před výbuchem rozptýlit do okolí nespotřebované palivo a tím zvýšit výbušnou sílu. Při zásazích na kratší vzdálenosti by takový výbuch mohl být i silnější, než ten ze standardní hlavice.

Marcel Šulek

Autor

Marcel Šulekmarcel.sulek@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...