21. července 2017 13:18, aktualizováno  22:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střety s policií se v Jeruzalémě přiostřují. Abbás přerušil styky s Izraelem

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se... | foto: Reuters

JERUZALÉM Na několika místech v jeruzalémském Starém Městě se v pátek odehrály střety s policií, násilnosti byly hlášeny i z palestinského Západního břehu Jordánu. Podle zdrojů ze záchranných služeb citovaných agenturou AP tři Palestinci při nich přišli o život a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Jednoho člověka podle palestinského zdroje zabil ve východním Jeruzalémě izraelský osadník.

Dosud izraelská média uváděla asi 20 zraněných. Policie podle nich použila zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily, AP zmiňuje použití ostrých nábojů. Muslimové se v poledne modlili v ulicích Jeruzaléma, protože odmítají projít detektory, které Izrael nainstaloval u vstupů k mešitám. Jde o bezpečnostní opatření zavedené kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty.

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se raději v ulicích. Izraelská polici posílila své oddíly a připravila se na střety.

Ve Starém Městě bylo zřízeno množství kontrol, kterými nemohou projít dál k mešitám muži mladší 50 let, jak v pátek rozhodla policie.

Ke Lví bráně, vedoucí do historické části Jeruzaléma, v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. „Toto bude dlouhá zkouška vůle,“ sdělil věřícím. Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se před nimi. „Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil,“ sdělil muftí izraelskému deníku Haarec.

Muslimové se dnes v poledne modlili v ulicích města, protože odmítají projít...
Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů...

Abbás oznámil přerušení veškerých styků s Izraelem

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že přerušuje veškeré styky s Izraelem, dokud neodstraní detektory, které nainstaloval u vstupu k mešitám v Jeruzalémě. Informovaly o tom agentury Reuters, AFP a AP.

Izrael v neděli nainstaloval detektory kovů u vstupů k mešitám v Jeruzaléme kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty.

Na několika místech v jeruzalémském Starém Městě se dnes na kvůli instalaci detektorů odehrály střety s policií, násilnosti byly hlášeny i z palestinského Západního břehu Jordánu. Podle záchranářů přišli o život tři Palestinci a několik desítek lidí bylo se zraněními převezeno do nemocnice.

Podle muslimů Izrael porušil dohody

Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů Izrael porušil dohody, když zavedl nová opatření. Posvátný okrsek na Chrámové hoře totiž spadá pod muslimskou nadaci a jen ona má právo opatření měnit.

Izraelská vláda, jejíž členové odpovědní za bezpečnost jednali ještě v noci, ale trvá na detektorech jako na nezbytném bezpečnostním opatření. Útočníci z minulého pátku totiž měli střelné zbraně, které si podle izraelských úřadů přinesli z posvátného okrsku, kde je zřejmě měli ukryté. Na Izraelce stříleli u Lví brány, policisté je pak zabili.

Podle palestinských zdrojů se v pátek v Jeruzalémě modlily desítky tisíc lidí, na Chrámovou horu detektory vešlo několik set věřících. Izraelský server Ynet napsal, že se v poledne před vstupem do mešity Al-Aksá modlilo asi tři tisíce lidí a že po modlitbě vypukly sporadické potyčky. Tam, kde lidé házeli kamení, se police bránila.

Poškozeno bylo mnoho zaparkovaných aut. Ve čtvrti Vádí Džúz, která leží severně od Starého Města, protestující zapálili popelnici. Uhasili ji místí a žádali mladíky, aby přestali na policisty házet kamení. Pod palbou kamení se ocitli Izraelci i na kontrolním stanovišti Kalandíja severně od Jeruzaléma. Tam policie použila proti asi 450 lidem slzný plyn.

Palestinské zdroje oznámily, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás telefonicky hovořil s poradcem amerického prezidenta Jaredem Kushnerem, který má na starosti kromě jiného agendu Blízkého východu, a žádal o intervenci USA. Abbás situaci popsal jako mimořádně nebezpečnou a schopnou „vymknout se kontrole“. Jediným řešením je podle něj odstranění detektorů.

Člen izraelské vlády Naftali Bennett v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Izrael neporušil dohody, protože Chrámová hora je nadále otevřená, ale s novým bezpečnostním opatřením, jaké je například běžné i v saúdskoarabské Mekce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz