12. září 2017 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie rozháněla anarchisty vodními děly. Paříž se stala centrem protestů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
V Paříži policie vodními děly rozháněla anarchisty, kteří provázeli odborářskou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Paříži policie vodními děly rozháněla anarchisty, kteří provázeli odborářskou... | foto: Reuters

PRAHA/PAŘÍŽ Přes 180 manifestací je hlášeno na úterý po celé Francii. Francouzi protestují proti vládnímu plánu reformy pracovního trhu. Kolem čtyř tisíc organizací a částí odborů vyzvalo ke stávkám. Zabarikádované jsou některé vchody do škol, pařížskou třídu Champs-Élysées zablokovaly kamiony. V ulicích jsou po celé Francii tisíce obyvatel. Epicentrem manifestací je však tradičně Paříž. Policie vodními děly rozháněla anarchisty, kteří provázeli odborářskou demonstraci.

Francouzská odborová ústředna CGT svolala na úterý generální stávku po celé Francii. Epicentrem mobilizace proti reformám Emmanuela Macrona se stala Paříž. První střety s policií jsou hlášené z Lyonu. Situace se vyostřuje i v jihofrancouzském Marseille.

Na pařížském bulváru Champs Élysées je zablokovaná kamiony, v ulicích jsou stovky lidí a proti nim na pět set policistů.

Po celé Francii je nahlášeno přes 180 manifestací.
Nahý demonstrant zpívá během pochodu proti prezidentovi Macronovi v Paříži.

„Blokujeme celou periferii,“ řekl pro deník Figaro jeden z protestujících. „Děláme to tady na náměstí de l’Etoile, po celé Paříži, ale také v dalších městech po celé Francii. Máme na 400 kamionů, které dorazí v rámci operace šnek.“ Ta má mít za cíl zablokování dopravní sítě. Policie raději na Twitteru doporučila řidičům, aby se hlavní pařížské třídě vyhnuli.

Centrem protestů se má stát náměstí Bastily. Zde se mají sejít zástupci odborů s protestujícími kolem druhé hodiny. Pařížský dopravní podnik nestávkuje, takže se protestující dostanou na místo bez komplikací. Naopak dostat se do Paříže bude velký problém.

12.září 2017 v 08:26, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 13:12

⚠️ Opération escargot des #forains sur francilienne extérieure entre Corbeil et Tigery. Circulat° très compliquée en amont. #idf https://t.co/uCc313t1F1

Již během úterního dopoledne byla i díky kamionům zablokovaná doprava na jihovýchodní části pařížského okruhu. Stávkují i strojvedoucí regionálních vlaků, které představují jeden z nejdůležitějších dopravních prostředků pro dopravu do centra z předměstí. Regionální rychlodrážní síť (RER) podle deníku le Figaro vypravila jen asi každý třetí vlak.

Právě na zastávkách a přestupních spojích se začínají vytvářet největší shluky nespokojených obyvatel, kteří s kvůli stávkujícím zaměstnancům nemohou dostat do práce, či domů. Vedení francouzských drah SNCF oznámilo, že očekává zpoždění vlaků, ale že jsou na manifestace a stávku připravení.

12.září 2017 v 10:23, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 13:10

Galère en gare du Nord, pour prendre le RER B vers le 93 et l'aéroport de Roissy. #Greve12Septembre https://t.co/QAh9Hec33y

V některých částech města protestují i studenti středních škol. Například na lyceu Fénelon, nebo na lyceu Clauda Moneta zablokovali studenti vchod do školy popelnicemi a zátarasy. Podle jednoho šestnáctiletého studenta to dělají ze solidarity.

12.září 2017 v 09:31, příspěvek archivován: 12.září 2017 v 13:10

#Greve12Septembre Blocus devant le lycée Fénelon (6eme) @Le_Figaro @Figaro_Etudiant https://t.co/HHH7jX72eh

Stávkovat navíc má navíc i personál letecké společnosti Air France. Společnost Ryanair kvůli manifestacím zrušila na 110 letů, protože se obává dopadů stávky francouzské letové kontroly. Podle mluvčího Ryanair by měla francouzská vláda okamžitě zakročit.

Lyon vře. Protesty proti vládní reformě se začínají vyhrocovat.

Protesty proti vládní reformě se začínají v Lyonu vyhrocovat.

První střety s policií jsou hlášené z Lyonu, kde policie musela použít pepřové spreje, aby zatlačila demonstranty.

Reforma zákoníku práce je první velkou zákonodárnou iniciativou Macrona od jeho jarního nástupu do funkce. Vláda chce poskytnout firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovních trhu. Chce rovněž omezit výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou.

O reformu zkostnatělého zákoníku práce se pravicové i levicové francouzské vlády snaží desítky let. Ambiciózní plány ale většinou ztroskotaly na odporu silných odborových svazů.

  • 15Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz