2. prosince 2014 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studenti v Hongkongu drží hladovku. Vzdejte se, prosí vůdci protestů

Druhý den hladovky. Studentský vůdce Joshua Wong krátce po probuzení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý den hladovky. Studentský vůdce Joshua Wong krátce po probuzení. | foto: ČTK

HONGKONG Zakladatelé hnutí Occupy Central, jež stojí za protesty v Hongkongu, vyzvali demonstranty, aby opustili hlavní protestní tábor stojící nedaleko sídla vlády. Pokračovat v nepokojích je podle nich příliš nebezpečné. Oznámili také, že se ve středu vzdají policii. Studentský vůdce Joshua Wong však zahájil protestní hladovku a vyzval demonstranty, aby se nevzdávali.

„Policisté v předních liniích se přestávají kontrolovat“ a existují velké obavy, že demonstranti budou vážně zraněni, prohlásil profesor práv na hongkongské univerzitě Benny Tai, který je jedním ze zakladatelů skupiny Occupy Central. Právě toto hnutí stálo v září u zrodu prodemokratických protestů v Hongkongu.

Zakladatelé hnutí Occupy Central: zleva Chan Kin-man, Benny Tai a Chu Yiu-ming.

Zakladatelé hnutí Occupy Central: zleva Chan Kin-man, Benny Tai a Chu Yiu-ming.

Tai na společné tiskové konferenci se spoluzakladateli hnutí - profesorem sociologie z čínské univerzity Chan Kin-manem a reverendem Chu Yiu-mingem - uvedl, že nenařizuje jednostranně studentům odchod domů, ale žádá je, aby se kvůli nebezpečné situaci stáhli z ulic.

Vůdci hnutí rovněž sdělili, že se ve středu vzdají policii, aby přijali odpovědnost za demonstrace, jež hongkongská vláda označuje za ilegální. Tai nicméně konstatoval, že je možné, že tento jejich krok policie odmítne.

K TÉMATU:

Aktivisté si v pondělí vynutili krátkodobé uzavření sídla vlády v centru Hongkongu. U něj v noci na pondělí propukly jedny z nejnásilnějších střetů, jaké protestující zažili. Policisté proti nim zasahovali obušky a slzným plynem.

Střety mezi demonstranty a policií (29. 11.):

Protestní hladovka

Trojice studentských vůdců zahájila hladovku. Zleva Isabella Lo, Prince Wong a...

Trojice studentských vůdců zahájila hladovku. Zleva Isabella Lo, Prince Wong a...

Zakladatelé hnutí Occupy Central ale reprezentují jen část demonstrantů. Většina z nich jsou studenti, k jejichž nejznámějším vůdcům patří osmnáctiletý Joshua Wong. Ten a dvě členky jeho studentské protestní skupiny zahájili v pondělí v reakci na násilí časově neomezenou protestní hladovku. Zároveň podle agentury Reuters apelovali na své přívržence, aby se přeskupili v centru města a pokračovali v prosazování větší demokracie.

Předseda výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong Leung Čchun-jing v pondělí prohlásil, že více než dva měsíce trvající protesty jsou marné, a naznačil, že policie by mohla přikročit k novým akcím. Protestující vyzval, aby v demonstracích nepokračovali. „Někteří lidé si toleranci policie pletou se slabostí,“ řekl Leung novinářům. „Vyzývám studenty, kteří se hodlají vrátit k okupaci v ulicích, aby to nedělali,“ dodal.

Studenty vedená protestní akce požaduje plnou demokracii a přímé volby vedení tohoto poloautonomního území pod čínskou správou, pod niž se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997.

LIDOVKY.CZ K PROTESTŮM V HONGKONGU:

Lidovky.cz, ČTK

Zetor 7341 Super (GO motoru
Zetor 7341 Super (GO motoru

r.v. 2001, naj. 7 852 km, diesel, 1. majitel
482 790 Kč (s DPH)