3. ledna 2010 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studentky nesmějí nosit během zkoušek závoj, rozhodl soud v Káhiře

Žena - muslimka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena - muslimka | foto: azizaizmargari.files.wordpress.com

KÁHIRA Soud v Káhiře rozhodl ve prospěch návrhu egyptské vlády o zákazu nošení muslimského závoje, tzv. nikábu, univerzitními studentkami.

Případ si spolu s dalším návrhem o zákazu nošení nikábu na dívčích kolejích mezi sebou přehazovaly soudy už od října.

Vláda s návrhem přišla údajně kvůli častým podvodům během zkoušek, kdy studentky využívali závoje k maskování identity. Zápis do indexu pak často získal někdo jiný, než kdo zkoušku skládal.

Podvody při zkouškách
Nicméně nedělní rozhodnutí soudu neznamená nutně konec této kauzy. Rozsudky týkající se islámu se totiž v Egyptě mohou mnohokrát odvolávat.

Právo nosit nikáb na univerzitní půdě je už delší dobou velké téma tamních soudů a zdá se, že nalézt společné stanovisko není jednoduché. V roce 2007 jeden ze soudů rozhodl, že Americká Univerzita v Káhiře, která je v Egyptě všeobecně vnímána jako bašta západního typu vzdělání, pochybyla, když zakázala vědkyni používat zařízení školy kvůli tomu, že nosila nikáb.Tehdy své rozhodnutí soud podkládal osobní a náboženskou svobodou.

Před 30 lety minisukně
Jen před třiceti lety mohly studentky egyptské přední univerzity v Káhiře nosit minisukně a tílka bez rukávů. Procházení se po plážích Alexandrie v plavkách nebylo v tehdejší daleko liberálnější společnosti také ničím neobvyklým.

Dnes je však ve většinově sunnitské společnosti patrný vliv saúdskoarabského wahábismu. Ten se mimo jiné projevuje právě zvýšeným nošením závojů. V Egyptě, ale narozdíl od Saúdské Arábie nebo Íránu, neplatí pro ženy povinnost zahalovat si vlasy.

Většina islámských učenců ale věří, že nošení šátků je nutnost.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz