25. července 2017 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S populisty sympatizuje 30 procent německých voličů. Většina jich podle studie volí AfD

Aktivisté protestují v Kolíně nad Rýnem proti AfD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté protestují v Kolíně nad Rýnem proti AfD | foto: Reuters

BERLÍN Zhruba 30 procent německých voličů zaujímá populistické postoje, většinou ale nejsou radikální. Vyplývá to alespoň ze studie, kterou v úterý zveřejnila Bertelsmannova nadace. Největší podíl populistů je mezi příznivci Alternativy pro Německo (AfD), nejnižší u Zelených a konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Studie, pro niž se nadace dotazovala 1600 oprávněných voličů, ukázala, že populistické postoje odmítá 36,9 procenta Němců, dalších 33,9 procenta s nimi zčásti souhlasí, 29,2 procenta je zastává. Jako typické znaky populismu Bertelsmannova nadace vnímá kritiku establishmentu, především parlamentu a tradičních politických stran, odmítání pluralistických názorů a přesvědčení, že existuje všeobecná vůle lidu, které by se politika měla podřídit.

Populistické tendence korespondují nejen se stranickými preferencemi dotázaných, ale také s jejich vzděláním a výší platu. Lidé s nižšími příjmy a nižším vzděláním zastávají populistické postoje výrazně častěji. Zatímco 38,1 lidí se základním vzděláním má populistické názory, u osob s maturitou je jich jen 14,2 procenta.

Neradikální populismus

I němečtí populisté ale většinou odmítají radikální pozice. Více než dvě třetiny z nich jsou tak pro členství v Evropské unii a 85 procent podporuje demokracii. Zároveň však jejich velká část (80 procent) kritizuje přílišné rozšíření EU a více než polovina vyjadřuje přesvědčení, že demokracie v Německu nefunguje dobře.

„Populisté v Německu jsou často zklamanými demokraty, ale nikoliv radikálními nepřáteli demokracie. Ve srovnání se Spojenými státy a Francií se ukazuje, že v Německu je výrazně slabší kritika politického establishmentu,“ uvedl autor studie Robert Vehrkamp, podle něhož budou německé strany ve volbách s extrémními pozicemi jen těžko bodovat. Výjimkou je v tomto ohledu téma migrace, které má potenciál mobilizovat voliče AfD.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz