Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Studie: koronaviru zřejmě svědčí špinavý vzduch. Ve hře jsou i další faktory, například chudoba

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Doporučujeme
Birmingham/Praha - Britští vědci dokončili studii naznačující, že v místech se znečištěným ovzduším je větší podíl nakažených koronavirem i jeho obětí. Podle expertů je ale ve hře i řada dalších faktorů, například chudoba.
  5:00

Studie vědců Birminghamské univerzity poukazuje na propojení mezi znečištěným ovzduším a vyšší koncentrací případů covidu-19. Podle deníku The Guardian byl v oblastech, kde jsou lidé dlouhodobě vystaveni znečišťujícím částicím ve vzduchu, zaznamenán nárůst případů infikovaných i vyšší procento úmrtnosti. 

Také podle profesorky Francesky Dominiciové, která se svým týmem z Harvardovy univerzity vedla předchozí studii na obdobné téma, se jedná o dobře provedenou práci. Studie kalkuluje s více než dvaceti dalšími faktory, jež by mohly statistiku ovlivnit, včetně průměrné hustoty obyvatelstva, věku, velikosti domácnosti, zaměstnání nebo obezity.

Proč umíralo v USA tolik lidí? Špinavý vzduch zhoršuje průběh covid-19

Vyšší míru nakažených i mrtvých vědci v závěru studie potvrdili, zároveň ale uvedli, že studie neprokazuje jednoznačnou příčinnou souvislost mezi znečištěním ovzduší a horšími dopady nákazy. V této otázce by podle nich mohly být směrodatnými pouze údaje od velkého množství jednotlivců, tedy ne průměrné údaje za regiony, které byly využity v této analýze.

Vyvrátili „efekt velkoměsta“

Studii se zároveň podařilo vyvrátit „efekt velkoměsta“, který by s ní mohl být na první pohled spojován. Ten vychází z myšlenky, že vysoké znečištění ovzduší je způsobeno městskými populacemi, jejichž hustota a deprivace je pak mohou učinit náchylnějšími k viru.

Výsledky, které „efekt velkoměsta“ vyvrací, získali britští vědci v Nizozemsku, kde se ukázalo největší znečištění nikoliv ve městech, ale naopak na venkově, kde se ve velké míře chovají hospodářská zvířata a vzduch je zamořen amoniakem z farem.

„Významný vztah mezi kvalitou ovzduší a přenosem koronaviru mě skutečně překvapil,“ řekl birminghamský profesor Matthew Cole, který výzkum se svými kolegy Cerenem Ozgenem a Erikem Stroblem provedl. Ne všichni vědci s ním ale souhlasí, podle některých totiž nejsou data pro zobecnění dostatečně určující. Data od velkého množství jednotlivých případů však v současnosti nejsou k dispozici.

Šíření koronaviru může souviset se znečištěným ovzduším, pomáhají prý prachové částice

Mnoho expertů ale souhlasí s tím, že znečištění ovzduší pravděpodobně navyšuje počet a závažnost infekcí covid-19, protože je již známo, že znečištěný vzduch nedělá plícím dobře – způsobuje respirační a srdeční choroby, kvůli nimž jsou lidé zranitelnější. Nicméně se podle nich nejedná o dostatečný důkaz, který by mohl vést k jednoznačnému závěru.

Další by neradi, aby míra znečištění ovzduší zastínila ostatní podstatné faktory. „Problémem je sociální a ekonomická deprivace a také základní zdravotní podmínky,“ řekl Mark Goldberg z McGillovy univerzity v Kanadě. „Vidím to v Montrealu: nejhůře byly koronavirem zasaženy nejchudší oblasti s vysokým počtem lidí žijících společně, s nízkými příjmy, pracujících v několika zaměstnáních najednou,“ dodal Goldberg.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!