Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Studie: koronaviru zřejmě svědčí špinavý vzduch. Ve hře jsou i další faktory, například chudoba

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Birmingham/Praha Britští vědci dokončili studii naznačující, že v místech se znečištěným ovzduším je větší podíl nakažených koronavirem i jeho obětí. Podle expertů je ale ve hře i řada dalších faktorů, například chudoba.

Studie vědců Birminghamské univerzity poukazuje na propojení mezi znečištěným ovzduším a vyšší koncentrací případů covidu-19. Podle deníku The Guardian byl v oblastech, kde jsou lidé dlouhodobě vystaveni znečišťujícím částicím ve vzduchu, zaznamenán nárůst případů infikovaných i vyšší procento úmrtnosti. 

Také podle profesorky Francesky Dominiciové, která se svým týmem z Harvardovy univerzity vedla předchozí studii na obdobné téma, se jedná o dobře provedenou práci. Studie kalkuluje s více než dvaceti dalšími faktory, jež by mohly statistiku ovlivnit, včetně průměrné hustoty obyvatelstva, věku, velikosti domácnosti, zaměstnání nebo obezity.

Vyšší míru nakažených i mrtvých vědci v závěru studie potvrdili, zároveň ale uvedli, že studie neprokazuje jednoznačnou příčinnou souvislost mezi znečištěním ovzduší a horšími dopady nákazy. V této otázce by podle nich mohly být směrodatnými pouze údaje od velkého množství jednotlivců, tedy ne průměrné údaje za regiony, které byly využity v této analýze.

Vyvrátili „efekt velkoměsta“

Studii se zároveň podařilo vyvrátit „efekt velkoměsta“, který by s ní mohl být na první pohled spojován. Ten vychází z myšlenky, že vysoké znečištění ovzduší je způsobeno městskými populacemi, jejichž hustota a deprivace je pak mohou učinit náchylnějšími k viru.

Výsledky, které „efekt velkoměsta“ vyvrací, získali britští vědci v Nizozemsku, kde se ukázalo největší znečištění nikoliv ve městech, ale naopak na venkově, kde se ve velké míře chovají hospodářská zvířata a vzduch je zamořen amoniakem z farem.

„Významný vztah mezi kvalitou ovzduší a přenosem koronaviru mě skutečně překvapil,“ řekl birminghamský profesor Matthew Cole, který výzkum se svými kolegy Cerenem Ozgenem a Erikem Stroblem provedl. Ne všichni vědci s ním ale souhlasí, podle některých totiž nejsou data pro zobecnění dostatečně určující. Data od velkého množství jednotlivých případů však v současnosti nejsou k dispozici.

Mnoho expertů ale souhlasí s tím, že znečištění ovzduší pravděpodobně navyšuje počet a závažnost infekcí covid-19, protože je již známo, že znečištěný vzduch nedělá plícím dobře – způsobuje respirační a srdeční choroby, kvůli nimž jsou lidé zranitelnější. Nicméně se podle nich nejedná o dostatečný důkaz, který by mohl vést k jednoznačnému závěru.

Další by neradi, aby míra znečištění ovzduší zastínila ostatní podstatné faktory. „Problémem je sociální a ekonomická deprivace a také základní zdravotní podmínky,“ řekl Mark Goldberg z McGillovy univerzity v Kanadě. „Vidím to v Montrealu: nejhůře byly koronavirem zasaženy nejchudší oblasti s vysokým počtem lidí žijících společně, s nízkými příjmy, pracujících v několika zaměstnáních najednou,“ dodal Goldberg.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...