25. srpna 2016 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Styl oblékání Merkelové? Holubice s chladnými emocemi

Angela Merkelová a Bohuslav Sobotka před vstupem do ČVUT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Bohuslav Sobotka před vstupem do ČVUT. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA O stylu odívání nejmocnější ženy Evropy už byly popsány stohy papíru. V Německu dokonce o barevných „blejzrech“, tedy separátních sáčcích, Angely Merkelové vyšla knižně celá studie. Takže je přesně zmapováno, že v­ pětině případů se německá kancléřka zjevuje v zeleném saku. A ­ze tří čtvrtin její šatník zaplňují saka se třemi knoflíky.

Na návštěvu do Česka ovšem dorazila v barvě holubičí šedi – a podle nasvícení přecházela do narůžovělých či dokonce bělavých odstínů. Knoflíky byly čtyři. Statisticky padne Merkelové volba na šedou jen v osmi procentech příležitostí a čtyři knoflíky mají jen pětinové zastoupení.

Sama kancléřka tvrdí, že barvomluva je jí cizí. „Občas je dané příležitostí, že musím jít v­ tmavších barvách, občas mi dopředu řeknou, že se světlá nehodí kvůli fotopozadí a někdy prostě jen tak podle nálady sáhnu po nějaké jásavější barvě,“ řekla před časem listu Süddeutsche Zeitung.

Angela Merkelová před Úřadem vlády.
Angela Merkelová na návštěvě v Praze

Pro setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou zvolený blejzr ale z hlediska psychologie barev mluvil jasně. Čtyři knoflíky značí větší uzavřenost. A šedavý odstín tuto mírnou odtažitost umocňuje.

Logika a umění kompromisu

Šedá totiž značí jednání prosté vypjatých emocí, chladný kalkulovaný přístup či zaměření na logiku. A také umění kompromisu, protože přece nic není jen černé či bílé.

Ve světlejší variantě, již předvedla Angela Merkelová v ­Praze, je pak přimícháno přece jen o trochu více vřelosti všeobjímající čisté bílé, která značí mimo jiné i dynamiku. Navíc

může protistranu trochu mást zdánlivou „holubičí“ křehkostí.

Vzhledem k aktuálním česko-německým vztahům, kdy je Sobotka západními sousedy vnímán jako nejpřijatelnější partner z jinak dost vzdorovitého Východu, ale žádný blízký partner či přítel to není, lze s úspěchem pochybovat, že Merkelová neví, co nosí. Zvlášť když nejoblíbenější zelená značí klid a kompetentnost a­ trojka v hitparádě kancléřčiných barev je spolehlivá a odpovědná modrá.

Tu mimochodem volí nejčastěji pro zahraniční cesty, ačkoliv jejímu typu úplně nekonvenuje. Tím ovšem vysílá signál: já nejsem tolik důležitá, jde mi primárně o téma, které probíráme.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz