11. listopadu 2015 8:02, aktualizováno  8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Su Ťij má křeslo v parlamentu, výsledky voleb zatím nebyly oznámeny

Su Ťij | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Su Ťij | foto: APČTK

Vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD) a dlouho vězněná nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij získala v nedělních přelomových parlamentních volbách v Barmě křeslo v parlamentu. Sdělila to volební komise. Oficiální výsledky hlasování ale stále ještě neoznámila.

Su Ťij již v dopisech požádala o setkání s šéfem armády, prezidentem a předsedou parlamentu, podle agentury AP patrně proto, aby s nimi probrala vytvoření nové vlády. Schůzka by se měla konat příští týden.

NLD podle dílčích výsledků prvních svobodných voleb po desetiletích vlády vojenské junty jasně vyhrála. Volební komise ve středu oznámila, že tato strana získala 163 ze 182 křesel v parlamentu, jejichž obsazení už je jasné. Su Ťij prý ve svém obvodě dostala 54.676 hlasů. Vládnoucí Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) již v pondělí uznala porážku.

Podle jednoho ze zakladatelů NLD Tina U bude Su Ťij nyní usilovat o národní smíření. Tin U to řekl Rádiu Svobodná Asie. „Stále doufám, že se stane prezidentkou. Proto jí pomáhám a pracuji s ní,“ dodal.

Podle barmské ústavy z roku 2008 se ale Su Ťij hlavou státu stát nemůže, ústava totiž zakazuje lidem, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, ucházet se o prezidentskou funkci. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Sama Su Ťij v úterním rozhovoru s BBC uvedla, že podle ní bude mít její strana po sečtení všech hlasů dostatek poslanců na to, aby mohla vytvořit vládu. Očekává zisk zhruba 75 procent hlasů. NLD v úterý obvinila volební komisi, že zveřejňování výsledků záměrně zdržuje.

ČTK