Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalého súdánského diktátora převezli z vězení. Ze země dostali dalšího Čecha

Evakuovaní lidé z Chartúmu čekají na autobus (26. dubna 2023) foto: Reuters

Německé ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že německá vojenská mise na leteckou evakuaci civilistů ze Súdánu skončila. Mezi evakuovanými byli i tři čeští občané. Ve středu se do Česka vrací jeden z nich, uvedl na Twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský. Bývalého súdánského prezidenta Umara Hasana Bašíra nechaly tamní úřady přesunout do nemocnice.
  11:25

„Ze Súdánu je na cestě domů další český občan, a to díky naší spolupráci s Německem. V zemi teď zůstávají dva čeští občané, kteří mají zájem o evakuaci. Jejich odjezd řešíme s Tureckem,“ uvedl na Twitteru Lipavský.

Německé ministerstvo obrany poznamenalo, že jeho armáda ze země zmítané boji dopravila do bezpečí přes 700 lidí, včetně asi 200 Němců. „Evakuační lety ze Súdánu jsou ukončeny. Minulou noc přistál v Jordánsku další stroj typu A400M se 78 lidmi,“ uvedlo ministerstvo. „Celkový počet evakuovaných se tím zvýšil na více než 700 – z toho asi 200 Němců,“ dodalo.

Německo k evakuaci nasadilo osm letadel, která startovala z vojenského letiště u Chartúmu, súdánského hlavního města. Do operace a její koordinace se zapojila až tisícovka německých vojáků. Evakuační mise ze Súdánu vedou i jiné státy, se kterými se ze země dostali i další němečtí občané.

Bašír je v nemocnici

Bývalého súdánského prezidenta Umara Hasana Bašíra nechaly úřady přesunout do nemocnice, a nenacházel se tudíž ve věznici v Chartúmu, ze které v současné chaotické situaci v zemi uprchli někteří bývalí představitelé jeho vlády, napsala agentura Reuters. Súdánská armáda o něco později potvrdila, že Bašír je ve vojenské nemocnici v Ummdurmánu.

Podle dvou zdrojů, které cituje Reuters, byl Bašír převezen z věznice do nemocnice už před začátkem bojů. O vydání Bašíra usiluje Mezinárodní trestní soud (ICC).

Nejasnosti o Bašírově osudu začaly panovat poté, co v úterý někteří bývalí představitelé jeho vlády, kteří byli uvězněni ve stejném zařízení jako Bašír, prohlásili, že věznici opustili. Je mezi nimi Ahmad Hárún, bývalý ministr Bašírovy vlády, jehož vydání rovněž požaduje mezinárodní soud.

Hárún potvrdil, že věznici opustil, ale uvedl, že je připraven stanout před súdánským soudem, až bude funkční, píše BBC. Již dříve odmítl obvinění ICC, která jsou spojena s údajným podněcováním násilí proti civilistům v Dárfúru. Zatčen byl po svržení Bašíra při převratu v roce 2019.

Podle agentury Reuters se v úterý večer a v noci začalo znovu bojovat přes skutečnost, že armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) měly dohodu o třídenním příměří od půlnoci z pondělí na úterý. Speciální vyslanec OSN pro Súdán Volker Perthes v úterý na zasedání Rady bezpečnosti uvedl, že příměří v některých částech země pokračuje.

Boje mezi armádou a RSF propukly 15. dubna. Proměnily rezidenční čtvrti ve válečné zóny a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si vyžádaly už 459 obětí a 4 072 zraněných. Odhaduje se, že v hlavním městě Chartúmu je nyní asi 24 000 žen v pokročilém stadiu těhotenství, přičemž značná část nemocnic je kvůli konfliktu mimo provoz, napsal web BBC.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...